„Jsme rádi, že jim koronavirová pandemie nevzala chuť pomáhat přírodě a že se k nám vrátili,“ kvitovala ředitelka Posázaví o.p.s. Bohunka Zemanová.

Současně také připomněla, že řada lidí chodí uklízet sami, neorganizovaně, což si vyžádaly okolnosti epidemiologických vládních opatření. Letos tak Posázaví „najelo“ na tradiční, hromadný způsob úklidu.

A ke „starým harcovníkům“ se přidali i „nováčci“. „Toho si ceníme o to víc, že počasí letos bylo opravdu aprílové – zažili jsme sluníčko, mráz, ale i studený vítr, déšť a sníh. Všem, kteří se akce zúčastnili, proto patří naše velké poděkování,“ uvedla Bohunka Zemanová.

Řeka Sázava a její okolí se tak znovu zbavily na začátku nové turistické sezony nepořádku. Brigádníci uklízeli Sázavu mezi Kácovem a Pikovicemi. „Kdo nestihl naši akci, nemusí litovat. Stačí se řídit mottem projektu „Tři dny v roce nestačí“, a při procházkách či výletech krajinou, a to nejen kolem řeky Sázavy, sbírat vše, co tam nepatří,“ sdělila ředitelka Posázaví.

Pomáhali studenti i skauti

Od prvního ročníku se projektu účastní například také Petr Lunga, ředitel Základní školy Divišov. S partou žáků 7. až 9. třídy letos z lodí uklízel řeku mezi Kácovem a Českým Šternberkem. „To, že projekt bez přestávky pokračuje takovou dobu, je na množství odpadků znát – nepořádku určitě ubylo. Za ty roky se také zlepšilo chování lidí kolem řeky,“ míní a připomněl, že žáky k účasti na úklidu přemlouvat nemusel, protože zájemců bylo víc než kapacita pro daný úsek.

Mezi školáky z Divišova byl premiérově také deváťák František Černý. „Chtěl jsem pomoct aspoň trochu přírodě, nebaví mě, když vidím odpadky kolem cest,“ řekl.

Do Posázaví přijeli například také skauti ze Střediska Radobýl z Litoměřic. „Každý rok jezdíme na vodu, tak jsme si řekli, že jednou to taky té řece musíme vrátit. Podobné ekologické akce sami pořádáme, ale ne na vodě. Uklízíme každoročně Radobýl, což je vrch nad Litoměřicemi, podle kterého se jmenuje naše středisko,“ řekl zástupce skautů Jiří Vocásek, kterého překvapilo, že je kolem Sázavy poměrně čisto v porovnání s Bílinou, kde bylo nepořádku výrazně víc.

Podobnou zkušenost nabyl i Libor Gut z benešovského horolezeckého oddílu, který s litoměřickými skauty spolupracuje a pozval je k úklidu Sázavy, kolem níž jsou i lezecké skalní terény. „Řekl jsem si, že když celý jeden úklidový úsek zaplníme lidmi, se kterými se známe, že by to třeba mohla být pěkná přátelská akce, což se povedlo,“ uvedl Libor Gut.

Úklid v době koronaviru

Poslední dva ročníky projektu ovlivnila koronavirová pandemie – původně třídenní hromadná akce se proměnila na individuální a protáhla se na půl roku. Dobrovolníci k řece vyráželi od dubna do konce října sami nebo po malých skupinkách a ze břehů sbírali vše, co tam nepatří. Jen pro zajímavost: celkové množství odpadků sesbíraných v 16leté historii projektu se pohybuje kolem 400 tun a pomáhalo při tom 15,5 tisíce dobrovolníků! V posledních letech je ale obecně odpadků méně, staré skládky se odkrývají jen minimálně a nové už naštěstí nevznikají.

Osmnáctý ročník projektu Čistá řeka Sázava se uskuteční od 14. do 16. dubna 2023.