Na Mistrovství Evropy ve střelbě ze vzduchový zbraní, které se v minulém týdnu konalo v norském Merakeeru, se s českou reprezentací prosadila i mladá střelkyně z Benešovska.

Svou účast sedmnáctiletá Šárka Jonáková odstartovala úspěšně již v pondělí, kdy se konaly kvalifikační závody na letošní letní Olympijské hry mládeže v Singapuru.

Konkurence více než třiceti dívek ji zpočátku trochu vyvedla z rovnováhy a podle prvních výsledků se dalo očekávat druhé místo, ale pak svou trému překonala a díky velké dávce soustředěnosti si s počtem 377 bodů došla pro zlatou medaili a tím pádem i pozici v naší olympijské reprezentaci.

Samotné mistrovství střílely juniorky ve středu. Se ztrátou pouhých deseti bodů na první místo skončila Šárka mezi 46 střelkyněmi na příčce třinácté.

Šárka Jonáková je studentkou septimy Gymnázia Benešov.

Sportovní střelbě se věnuje od svých jedenácti let, kdy si náhodou při tréninku benešovských střelců zkusila vystřelit na terč, a od té doby jí pistole téměř přirostla k ruce.

Jako jedna z našich nejmladších střelkyň úspěšně absolvovala různé celorepublikové soutěže.

V lednu roku 2008 však se střelbou přestala a o pokračování v začínající kariéře nechtěla ani slyšet.

Přesto ale na podzim podlehla prosbám svých bývalých trenérů a doplnila neúplné družstvo mládeže na střeleckých závodech v Bratislavě.

Přesně rok od svého rozhodnutí skončit se střílením se pak samostatně zúčastnila Poháru města Benešova, a od této soutěže se svému bývalému koníčku opět začala naplno věnovat.

V listopadu téhož roku přestoupila do klubu Dukla, což je jeden z našich nejlepších střeleckých klubů, a počínaje rokem letošním se díky svým skvělým výsledkům zařadila ke členům juniorské reprezentace.

Jestli se střelbě bude věnovat profesionálně, to zatím neví, ale v jednom má jasno. „Chci se dostat na letní olympiádu do Londýna. A když to nevyjde střelecky, pojedu alespoň jako divák,“ okomentovala svůj sen Jonáková.

Přes desítky hodin, které střílení měsíčně věnuje, však nezapomíná ani na studium. „Když ze mě nebude profesionální sportovkyně, budou mě lidé jednou znát alespoň jako vyhlášenou zubařku,“ dodala v žertu.

HANA DITTRICHOVÁ