Technicky nadaní maturanti mají šanci získat perspektivní zaměstnání. Temelínská jaderná elektrárna (JETE) chystá generační výměnu.
Jednak by měl být položený základní kámen ke stavbě meziskladu vyhořelého paliva, jednak by vláda měla konečně rozhodnout, zda se Temelín dostaví.
Právě na stavbu dalších bloků se chce vedení JETE připravit tím, že rozšíří řady svých zaměstnanců.
„Takže krize nekrize, připravujeme nábor šedesáti lidí. A to je jen zárodek pro budoucí dostavbu. Ale nebude jednoduché takové odborníky sehnat,“ uvedl ředitel JETE Miloš Štěpanovský.
Nové síly budou pracovat jak na přípravě nových bloků, tak i na stavbě nového meziskladu. A protože se stavba dalších dvou reaktorů připravuje na rok 2017, je podle Štěpanovského třeba, aby se zaměřili na mladé odborníky.
„Kdyby se rozhodlo, že se bude dostavovat, bavíme se o deseti letech. Nábory jsou jednoznačně tahem na mladé. Když dnes přijmeme třicetiletého technika, nové bloky bude rozjíždět čtyřicetiletý člověk, což ale je už na svém vrcholu,“ doplnil ředitel.
Proto také JETE loni ukončila už druhý ročník takzvané „Jaderné maturity“. Projekt se zaměřuje na středoškoláky z technických oborů a nabízí jim školení v samotné elektrárně. A do budoucna chce právě Temelín prohloubit spolupráci se středoškoláky i vysokoškoláky a pokud možno si je vychovávat jako své techniky a inženýry.
„V tomto období hledáme převážně vysokoškoláky s technickým vzděláním v oblasti strojní, elektro a stavební. Může se jednat o absolventy, ale máme zájem i o specialisty s praxí. Úspěšní uchazeči najdou své uplatnění zejména v technických, provozních a bezpečnostních útvarech,“ upřesnil Marek Sviták z tiskového oddělení s tím, že nové pracovníky hledá elektrárna průběžně celý rok a zájemci se mohou hlásit personálnímu útvaru.
Zájemci o ubytování mohou využít podnikové ubytovny v Týně nad Vltavou a Českých Budějovicích. Aktuálně je k dispozici přibližně sto volných lůžek.
Do Temelína se ale nedostane každý zájemce o luktaivní práci. „Konkrétní nároky na uchazeče jsou odvozené od daného pracovního místa. Obecné požadavky na naše zaměstnance zohledňují specifičnost jaderného oboru. Proto od našich pracovníků vyžadujeme trestní bezúhonnost, standardní zdravotní stav a psychodiagnostické vyšetření. To absolvují uchazeči ještě před nástupem a během pracovního poměru ho pak periodicky obnovují,“ konstatoval Marek Sviták.

HANA SVÍTILOVÁ