„Analýza vody z nejvydatnějšího vrtu, který byl odstaven kvůli kontaminaci, dopadla dobře a už v pátek 1. července tento zdroj napojíme zpět na vodovod města,“ potvrdil mluvčí votické radnice Jan Vachtl.

Při sanaci skládky firma nejdříve odčerpala velké množství vody a prohnala ji přes filtry. Následně se do díla pustily bagr a nákladní auta, až na místě zbyl už jen prázdný lom. Co s ním bude dále, je zatím nejasné. Bude zasypán, aby tam už nemohla vzniknout černá skládka? Nabízejí se i jiné alternativy.

Ze slavnostního otevření vyhlídky Na Hůrkách nad Voticemi.
FOTO: Nad Voticemi vznikla nová vyhlídka. Narazit v ní lze i na 'geobry'

Votickému starostovi Jiřímu Slavíkovi by se tam líbilo malé jezírko. „Zatopení lomu je ale jen jednou z možností, zatím jde jen o nápad. Ukončení sanace a rekultivace místa musí předcházet projekt, který určí, co s lokalitou skutečně bude dále,“ vysvětlil mluvčí radnice.

Problém černé skládky na Polském vrchu, která kazila pitnou vodu chlorovanými uhlovodíky a těžkými kovy, se táhl několik let. V roce 2017 prokázala analýza rizik skládky kontaminaci, poté byla zpracována projektová dokumentace na sanaci. Vybraná firma, která vyčistila lom od nebezpečného průmyslového odpadu a zajistila jeho likvidaci, provede i rekultivaci lokality.

Z ukončení školního roku 2021/2022 a rozdávání vysvědčení na Základní škole ve Voticích.
PODÍVEJTE SE: Ve Voticích se žáci základní školy už rozutekli na letní prázdniny

Na náklady téměř 15 milionů korun přispěla městu dotace, která pokryla 85 procent uznatelných výdajů. Definitivně hotovo by mělo být podle smlouvy do letošního září. „Předpokládáme ale, že se to podaří o něco dříve,“ dodal starosta Slavík.