To je jen jedna z otázek, kterou probírá na stránkách radničního periodika – Hlasu Bystřice, jeden z obyvatel města. V textu je i odpověď, která naznačuje, že to mohlo být lepší. Nebylo, ale může být. Stačí, když Bystřičtí správně zvolí.

Po Benešovu, Vlašimi, Voticích a Týnci nad Sázavou nyní přinášíme pohled na tři nejvýše postavené kandidáty jednotlivých listin v Bystřici. Všechny články najdete také na webových stránkách listu www.benesovsky.denik.cz.

Nyní zveřejněné pořadí stran je vybráno abecedně podle předlohy www.volby.cz.

ČSSD
Manager pověřen řízením SÚS, jak si za své jméno připsal do kolonky povolání jednačtyřicetiletý Libor Topol, by nejspíš chtěl být i manažerem na radnici. Proto na kandidátce sociálních demokratů stojí na nejvyšším postu. Je členem strany a také současným zastupitelem.
Dvojku kandidátky má také straník, důchodce František Černý (67), někdejší tajemník městského úřadu.
Třetí pozici získal nestraník, podnikatel Miroslav Burda (52).

KSČM
Ani jeden z kandidátů na prvních třech místech komunistické volební listiny není straníkem. Všichni ale mají kromě kandidátky dalšího společného jmenovatele. Jsou podnikateli.
Při sestavování kandidátky dostal největší důvěru Petr Slavík (65), současný zastupitel. Dvojkou je sedmačtyřicetiletý Pavel Baťha, v případě zvolení, nováček zastupitelstva, trojkou pak Jiří Mašín (64), nyní zastupitel.

KDU ­- ČSL
Koalici křesťanů a lidovců do boje o bystřickou radnici vede bezpartijní státní zaměstnankyně Jitka Kropáčková (44). V zastupitelstvu nyní nepracuje. Je tam ale, dokonce na místě radního, šestatřicetiletý technik Theodor Máca. Trojku má osmapadesátiletý podnikatel Milan Vosádka. Jeho případné zvolení by bylo premiérou.

NEZÁVISLÍ
Ředitel bystřické základní školy Vladimír Chramosta je lídrem nezávislých. Je mu sedmapadesát let a je nyní také radním města.
Dvojkou kandidátky si nezávislí určili městského strážníka, čtyřiapadesátiletého Jiřího Bendu. Na radnici by byl v pozici zastupitele nováčkem. Trojku má pětašedesátiletý důchodce Oldřich Děd. Ani on v zastupitelstvu nepracuje.

ODS
Už tradiční stranu české politiky vede v Bystřici do voleb pedagog, současný starosta města Daniel Štěpánek (34). Je členem strany.
Tím naopak není dvojka kandidátky, osmapadesátiletý manažer Josef Šembera. Je nyní zastupitelem města a také jeho radním.
Stavební podnikatel Josef Hendrych (61) je straníkem a nyní i zastupitelem Bystřice.

TOP 09
Novou stranu do bitvy o radnici vede ekonomka Olga Mokošová (39), členka strany TOP 09.
Bezpartijní úřednice, čtyřiatřicetiletá Veronika Macková má číslo dvě.
Trojkou je stavební technik Milan Vosátka (34), ani on není členem strany. Všichni tři kandidáti na radnici nyní v zastupitelstvu nezasedají.

KOLIK JIM JE
Nejstarším uchazečem o křeslo zastupitele Bystřice je důchodce Josef Šimoník na kandidátce KSČM. Na opačném pólu věku kandidátů jsou hned tři lidé. Je jim pouhých čtyřiadvacet let. Dva kandidují na listině TOP 09. Jsou jimi IT specialista Karel Šembera a mechanizátor Tomáš Votruba. Na kandidátce ČSSD je také stejně starý podnikatel Jan Zeman.
Průměrný věk všech bystřických kandidátů je 47,32 roku. Devatenáct z nich, tedy téměř každý pátý, má šedesát a více let. Druhou nejpočetnější skupinou kandidátů jsou uchazeči s věkem 55 až 59 let. Je jich šestnáct, tedy šestnáct procent. Patnáct je kandidátů s věkem 35 až 39 let. Nejstarší kandidátku poskládala KSČM. V průměru mají její členové přes 55 let. Téměř polovině komunistických kandidátů (přesně 46,67 procenta) je 60 a více let. Více než čtvrtině kandidátky (26,67%) je 55 až 59 let. Nejmladší listinou se může chlubit TOP 09. Jejich kandidátům je průměrně 35,71 roku. Nejvíce žen, šest, což je 35,29 procenta kandidátky, posílá do voleb KDU–ČSL. Nejméně jich na kandidátce má ODS a ČSSD, jen dvě, tedy 11,76 procenta.