Již po pětadvacáté se v postupické sokolovně sešli šachisté, aby se utkali v bleskové hře šachů a zároveň tím uctili památku jednoho z jejích zakladatelů, tragicky zesnulého Petra Kunce.

„Každý rok se tady sejde kolem čtyřiceti hráčů. Ale v letošním roce jich dorazilo jen osmadvacet. Zřejmě je to tím, že se zítra hrají mistrovské zápasy, které jsou v některých případech pro hráče rozhodující,“ vysvětlil v sobotu dopoledne vedoucí šachového oddílu TJ Sokol Postupice Pavel Filandr starší.

Zatímco nejmladším hráčem byl teprve patnáctiletý Robin Hrdina z TJ Spartak Vlašim, naopak nejstarším se stal šestasedmdesátiletý Karel Medek z Prahy.

„Zajímavostí je, že členkou oddílu, v němž hraje Robin je i Nela Pýchová. Ta je mistryní republiky v kategorii H12 a v loňském roce obsadila 16. místo na Mistrovství světa mládeže v Brazílii,“ uvedl Pavel Forman, mnohaletý pořadatel šachové bleskovky.

Do Postupic přijelo 3. března sice méně závodníků, ale rozhodně ne výkonnostně slabších. Někteří z nich hrají šachovou první ligu. Jako třeba Jiří Gregor z TJ Praga, který má Elo 2300.

„To je statistické ohodnocení výkonnosti hráče či týmu na základě výsledků jeho her podle systému. A přes dva tisíce Elo, to už je hodně dobrý hráč,“ poznamenal Forman.

Stejně tak jako v letech předchozích, také letos čekala na první tři nejlepší hráče mimo věcných cen i finanční odměna.

 

Robin Hrdina je nadějný šachista

Postupice – Nejmladším hráčem na sobotním turnaji šachové bleskovky byl Robin Hrdina z TJ Spartak Vlašim. Přestože je mu teprve patnáct let jeho starší a především zkušenější kolegové o něm hovoří jako o naději českého šachu. V oddychové pauze mezi jednotlivými zápasy poskytl mladý šachista Benešovskému deníku krátký rozhovor.

Jak dlouho už šachy hrajete?

Teď to bude už deset let. Bylo mi pět let, když jsem přišel do vlašimského šachového oddílu.

Kdo vás k šachům přivedl?

Děda. Shodou okolností je to právě vedoucí zdejšího šachového oddílu. Pavel Filandr starší (smích).

Kdo je vašim trenérem?

V současnosti mám dva. Jedním je Ondřej Matějovský, a tak dvakrát až třikrát do měsíce jezdím do Roztok u Prahy za panem Vankou.

Čeho jste už dosáhl?

Mám dvě druhá místa z Mistrovství České republiky ve vážných partiích, jedno druhé místo z Mistrovství ČR v Rapid šachu a minulý rok byl náš oddíl druhý v extralize družstev dorostenců a třetí na Mistrovství ČR v rapid šachu.

Čeho byste chtěl dosáhnout?

Být v nejhorším případě mezinárodní mistr nebo mít alespoň Elo 2300.

Je nějaký šachista vašim vzorem?

Konkrétní vzor nemám, ale líbí se mi, jak hraje Hikaru Nakamura nebo některé šachové partie Magnuse Carlsena.

Máte kromě šachů ještě nějakého koníčka?

Občas si s rodiči jdeme zahrát badminton a běhám. ⋌(mak)