Ten totiž dosud nemá a bez něj práce nelze započít. Deníku to potvrdil místostarosta města Bedřich Pešan. „Máme už zpracovanou projektovou dokumentaci a také posudky. Co ale nemáme a co nás brzdí, je stavební povolení,“ přiznal místostarosta.

Už loni 15. prosince, tedy téměř před rokem, Benešovský deník psal, že má město k vydání stavebního povolení ještě poměrně daleko. Jak daleko to tehdy bylo, je zřejmé z data vzniku tohoto textu. Ale čekání ještě nekončí. Už před rokem scházely městu k zahájení prací souhlasy dvou majitelů pozemků, na nichž část lávka stojí.

A právě tak o tom i nyní mluví vedení města i nyní. Situace se však přece jen dostala o kousek dál. Původní majitel zmiňovaných pozemků zemřel a podle týneckého místostarosty se dědické řízení a s ním související nutnost, zápis do nového vlastníka do katastru nemovitostí, uskutečnil teprve před nedávnem.

„Zápis v katastru je starý teprve čtrnáct dnů,“ uvedl v pátek 30. listopadu Bedřich Pešan s tím, že se zástupkyní nového vlastníka je už domluvený na tom, že se sejdou ve druhé polovině ledna příštího roku. „Jsme nyní domluveni na tom, že budeme hovořit o tom, zda nás na své pozemky pustí,“ řekl místostarosta a připustil také úvahy předělání projektu s tím, aby se inkriminovaným pozemkům zcela vyhnul.

Ale problémy investorovi, městu Týnci, způsobuje také další záležitost. Most není jen konstrukcí pro pěší, ale vedou v něm i inženýrské sítě. Proto se k rekonstrukci vyjadřují například i plynaři a ti si také stanovují podmínky, které stavebník musí dodržet.

Letos v lednu, když Benešovský deník psal o rozpočtu Týnce, uvedl jeho starosta Martin Kadrnožka, že oprava lávky, tehdy ještě projektové dokumentace, ale třeba i dostavba nové tělocvičny, zateplení městského úřadu a zdravotního střediska, opravy komunikací, hřbitovů a autobusového nádraží nebo stavba kolumbária, jsou prioritami města.

„To pořád platí,“ potvrdil Pešan a připomněl, že bez mostu se lidé nedostanou na brodeckou Kněžinu, do Zbořeného Kostelce nebo Pecerad.

Jedním z chodců, kteří lávku využívají, je nyní jednatřicetiletý muž, který po lávce chodí denně právě na sídliště Kněžina. Nebojí se, že most spadne. „Jisté ale je, že opravit už opravdu potřebuje,“ říkal už před rokem s tím, že e obává víc rekonstrukce, která spojnici Brodců s Týncem na určitý čas přeruší.

Ale i když zatím nejsou úplně vyřešeny administrativní záležitosti rekonstrukce, úplně zodpovězena není ani otázka financování. Před rokem Týnec cenu díla odhadoval na 15 milionů, nyní to prý je už od pět milionů více. Město hledá dotace, ale zda budou na takové záležitosti vypsány dotační tituly, nikdo neví. Pokud dotační podporu Týnec nesežene, obrátíme se podle Pešana se žádostí na kraj. Ani jeho příspěvek ale není jistý. Pak by Týnci nezbylo nic jiného, než sáhnout do svých zdrojů.

Podle místostarosty by přebytek letošního rozpočtu města mohl být až 15 milionů korun. Dalších 17 milionů by mohl Týnec získat, spíš se ale dostat ke svému, s ohledem na stavbu takzvaného krčku v základní škole. Stavba je už dokončená, ale stála, i kvůli výměně zhotovitele, víc. A Týnec musel platit ze svého. Teď městu svítá naděje, že Ministerstvo financí vyhoví nové týnecké žádosti a poskytne dotační podporu právě na školu.