Seznam školních pomůcek, které prvňáček potřebuje, obsahuje možná až desítky položek nemalých cen.

„Do začátku školního roku je ještě čtrnáct dní, ale tak třicet až čtyřicet procent rodičů, zejména prvňáčků, už s nákupy školních potřeb začalo,“ uvedla prodavačka jednoho z benešovských papírnictví, která prý netouží po tom, aby měla svoje jméno v novinách.

Podle ní se prázdninový nákup pohybuje minimálně kolem patnácti set korun.

„To je ale jenom začátek, kdy rodiče nakoupí věci podle seznamu, který většinou dostávají před prázdninami na seznamovacích schůzkách. Další výdaje přijdou, jakmile děti začnou chodit do školy. To je určitě dalších pět set korun,“ vysvětlila žena, jež v papírnictví prodává už pěknou řádku let.

„Já mám syna do páté třídy a nechala jsem tady sedmnáct set. Pravda, největší položkou byl školní batoh, ale i tak je to šílená suma. Kromě učebnic musíte koupit dítěti všechno. Ty doby, kdy prvňáci dostali ve škole pastelky, sešity, barevné papíry a kupovali si jen obaly na sešity, už neplatí,“ posteskla si maminka. Ani ona nechtěla prozradit své jméno.

„Pracuji ve školství a to by mi u mého nadřízeného asi neprošlo takhle si stěžovat.
A navíc v novinách,“ uvedla důvod své anonymity.

Značkový penál stojí přes 300 korun, zatímco neznačkový 127. Sáček na bačkory 135, neznačkový se dá pořídit za 44 koruny.