Problém Zvěstova (ale i dalších nejen obecních vlastníků lesů) tkví především v tom, že je dřevní hmoty v celém Česku nadbytek. Kůrovec likviduje jeden les za druhým, a všude tam se hospodáři snaží zachránit, co jde.

Kůrovcem napadené stromy musí z lesa pryč. Proto nyní na svém webu Zvěstov nabízí zájemcům prodej palivového dříví za 490 korun včetně DPH za jeden kubický metr hmoty.

„Zájem ale není takový, jaký bychom potřebovali. Všude je dřeva nadbytek a navíc tady u nás na venkově, je hodně lidí, kteří mají nějaký kousek svého vlastního lesa, a potřebují sami vytěžit napadené stromy,“ popsal Babický začarovaný kruh.

Navíc lidé, jimž by se nákup dřeva z obecních lesů vyplatí, potřebují k uspokojení vlastních potřeb jen minimální množství. Nejde tak o žádné velkoodběratele.

Částka 490 korun za kubík podle starosty sotva pokryje náklady na těžbu. Není to totiž jen o kácení. I další úkony potřebné pro efektivní likvidaci kůrovcové kalamity stojí peníze.

Jde o náklady na nákup chemie potřebné na likvidaci brouka v poražených kmenech, pohonných hmot a dopravu. A pak i o nákup sazenic a jejich vysazování při obnově lesa.