Na jednotný systém odbavování v autobusech tří dopravců, vznik tarifních zón a unifikované číslovaní spojů mezi jednotlivými sídly si budou muset od neděle zvykat cestující používající regionální spoje. Integrovaná doprava začne od jezdit v jiných časech i v sousedním Příbramsku. „Změn je v jednotlivých pásmech tolik, že se nadají paušálně vyjmenovat,“ potvrdil Petr Dymák, ředitel benešovského ČSAD.


„Cestujícím doporučuji zjistit si odjezdy na webových stránkách Idosu nebo telefonicky či přímo v informacích na autobusových nádražích v Benešově, ve Vlašimi a ve Voticích, kde je možné si čipovou kartu dobít,“ upozornil Petr Dymák s tím, že nové jízdní řády by měly být vylepené na všech stanovištích a zastávkách.

Základní obyčejné jízdné v jedné zóně je navržené na 10 korun a za průjezd deseti zónami zaplatí cestující 62 korun. Při úhradě jízdného předplacenou čipovou kartou odečte zařízení ve vozidle o 2 koruny méně. Pro týdenní, měsíční i čtvrtletní předplatné a žákovské i seniorské slevy počítá tarif s významnými slevami ze základního tarifu.

Středočeská integrovaná doprava (SID) zahrnuje do společenství pouze autobusy ČSAD Benešov, Comett Plus a společnosti Veolia Transport Praha. Dálkové linky a spoje jiných, než uvedených dopravců, v systému zařazené nejsou, zrovna tak ani osobní vlaky. Na rozdíl od pražské MHD je mimo jednotný odbavovací a tarifní postavená také sezónní lodní doprava, například po Slapské přehradě.

Organizátoři SID zrušili souběhů autobusových spojů mezi Benešovem a Vlašimí, posílili dopravu do pražských Roztyl a pokusili se o zlepšení provázanosti linek.

Výhodou pro lepší orientaci na autobusových nádražích i frekventovaných zastávkách se stane jednotné označení vozidel, takže zejména starším pasažérům odpadne nervózní zjišťování nácestných zastávek a cílových stanic. Pro bývalý okres je přidělené velké písmeno E s rozlišujícím dvojčíslím. S označením 21 a vyšším už jezdí autobusy na Vlašimsku, Benešovsko má vyčleněnou řadu počínajíc od 50 a Voticko má od 70 výše. Pro linky do Prahy jsou vyhrazené číselné řady 90 až 100 i 0 až 20.