Pouze pětačtyřicet procent z požadovaných dotací dostane v letošním roce od ministerstva práce a sociálních věcí obecně prospěšná společnost Rytmus Benešov. Rozhodnutí ministerských úředníků tak způsobilo díru v rozpočtu organizace, která pomáhá lidem se zdravotním handicapem zařadit se do běžného života a uplatnit se na trhu práce.
„Až do září máme zajištěné prostředky pro fungování. Co bude potom, zatím nevíme. Budeme si muset sehnat chybějící peníze z jiných zdrojů,“ říká ředitelka společnosti Pavlína Hradečná a dodává, že už v minulých letech dostával nejen Rytmus přislíbené peníze z dotačních titulů EU prostřednictvím ministerstva s jedno až dvouměsíčním zpožděním.
„Peníze na činnost pro práci s klienty ale potřebujeme průběžně. Proto jsme tato zpoždění museli řešit tak, že jsme si půjčili ze soukromých zdrojů,“ doplnila ředitelka benešovské společnosti. Rytmus o.p.s. se proto připojil k řadě poskytovatelů sociálních služeb a v minulém roce podpořil generální stávku BED IN, která byla protestem proti současnému přístupu státní správy v oblasti legislativy a financování neziskových organizací se zaměřením na poskytování sociálních služeb. K protestním akcím BED IN 2009 se však Rytmus Benešov nepřipojil. Prostředky vyhlašovatelů akce vedení benešovské organizace považuje za nevhodně s tím, že by mohly mít i kontraproduktivní dopad na poskytovatele i klienty.
„Považujeme určitě za nutné změnit způsob komunikace mezi státní správou a poskytovateli sociálních služeb. Je však třeba k tomu zvolit seriozní prostředky, jako je smysluplná a věcná diskuse s ministerstvem,“ vysvětluje Pavlína Hradečná s tím, že Rytmus Benešov nesouhlasí s akcemi typu posílání použitých a zavánějících kousků osobního prádla či kapesníků státním úředníkům. „To se prostě nehodí, je to nevkusné a nedůstojné. Souhlasíme ale s aktivitami typu kulatých, hranatých stolů,“ upřesňuje ředitelka. Výsledkem jednání by podle ní mělo být zabezpečení systému dlouhodobého financování, které nepovede k finančním kolapsům poskytovatelů sociálních služeb. Systém rozdělování veřejných prostředků by měl být průhledný na základě známých a nezpochybnitelných kritérií.
„Součástí systému financování by mělo být vytvoření ceníků, sledování efektivity sociálních služeb a povinnosti dodržování termínů plateb státní a veřejnou zprávou tak, aby se systém sociálních služeb stabilizoval,“ říká Pavlína Hradečná.

KAREL CHLUMEC