„Když máme prostor v peci, kde vyrábíme mísy, tak jej využijeme na naše, jak my říkáme lehlé lahve. Za teplot pod devět set stupňů se skleněné lahve zhroutí do sebe a úplně se zplacatí. Ten tvar lahve při pohledu shora si ale uchovají," přiblížila lehané sklo výtvarnice s tím, že takový předmět se dá využít třeba jako originální péefka, mělká miska, svícen nebo jen dekorace.

Ryté sklo, které manželé Štědrovi ve svém sázavském atelieru u rodičů vytvářejí je oproti předchozí technice mnohem náročnější na výrobu. Vyrýt květinový dekor pomocí malého diamantového kotoučku vyžaduje nejen výtvarnou představivost, ale 
i dobré oko a pevnou ruku.
„Motivy jsou neomezené. Většinou vytváříme vzory podle přání konkrétního zákazníka, různé květiny, zvířata, abstrakce, iniciály, geometrické tvary, ale zvládneme i složitější motivy," řekla Martina Štědrová a dodala, že ona i manžel jsou vyučení rytci skla. Martina absolvovala na škole v Železném Brodu, Jan studoval na novoborské střední škole. Poznali jsme se v karlovarském Moseru, kde si nás oba najali jako profesionální rytce. Tam jsme tuto profesi vykonávali osm let," zavzpomínala na rytecké začátky sklářka, která nejčastěji touto technikou zdobí nápojové sklo. Lidé ale chtějí vyrýt dekor třeba na kořenky nebo kuchyňské dózy.

Samostatnou kapitolou je pak rytí upomínkových plaket. Nejdůležitější náplní naší práce je kombinace různých technik docílení neopakovatelných a vždy originálních předmětů," dodala Martina Štědrová s tím, že oni nevlastní žádný obchod a k vidění jsou jen na jarmarcích.

Uživit se jen rytím skla j těžké, takže teď už mají Štědrovi rytectví jako hobby. Oba pracují ve sklárně Kavalier v Sázavě, Martina kontroluje kvalitu výrobků a její manžel se přeučuje z rytce na foukače skla. Manželé, kteří zasvětili svůj život křehké kráse skla se před dvěma lety spojili s dalšími amatérskými výtvarníky různých oborů z Benešovska a Vlašimska k vytvoření spolku Fakt-Um. Ten jarmarky, kde se mohou šikovné ruce amatérských výtvarníků prezentovat, organizuje. Martina Štědrová je jednou ze zakládajících členek spolku.

„Těší nás zájem veřejnosti o akce, které děláme. Výtěžek z akce loni putoval na podporu zvířat v záchranné stanici ve Vlašimi, letošní jarmark zase podpořil útulek Naděje pro čtyři tlapky ve Čtyřkolech," dodala sklářka.

KAREL CHLUMEC