To jsou otázky, na které neznají odborníci, ani po měsíci pátrání jasnou odpověď.

Dvaadvacátého února museli totiž pracovníci záchranné stanice Českého svazu ochránců přírody (ČSOP) Vlašim dlouhé tři hodiny odchytávat v jednom z průmyslových areálů ve Strančicích vysíleného rysa ostrovida. Ten se tam právě inkriminované středeční ráno záhadně objevil.

„Zvíře je zatím stále v naší péči. Byli se na něj podívat odborníci, kteří se zabývají studiem rysů ve volné přírodě, ale doposud se nepodařilo zjistit jestli se jedná o jedince pocházejícího z volné přírody nebo z odchovu,“ vysvětlila Michala Musilová, ze záchranné stanice ČSOP Vlašim s tím, že poslali i jeho srst na analýzu DNA, která by měla přispět k rozuzlení odkud rys pochází. Po tu dobu bude muset zůstat mladý samec v zajetí.

„Jedná se o mladého, zhruba tři roky starého samce,“ uvedla bezprostředně po jeho úspěšném odchytu Michala Musilová. Nyní ale nevylučuje, že se může jednat dokonce o zvíře ještě mladší.

„Podle rozměrů hlavy a celkové velikosti těla odborníci soudí, že mu jsou teprve dva roky,“ poznamenala žena, která se na jeho odchytu rysa ostrovida osobně podílela.

Jak uvedla Michala Musilová pracovníci ČSOP Vlašim čekají na vyjádření  příslušných orgánů ochrany životního prostředí, eventuálně agentury ochrany přírody, kteří jim sdělí, zda bude moct být šelma vypuštěná do volné přírody nebo jestli zůstane v zajetí.

„Pokud odborníci rozhodnou, že musí zůstat v zajetí, budeme řešit jestli zůstane už natrvalo v naší stanici nebo ho budeme deponovat například do nějaké zoologické zahrady,“ řekla Musilová a dodala, že prvotní plachost a nedůvěra mladého samce vůči zaměstnancům záchranné stanice se pomalu vytrácí.
Na své ošetřovatele přestává vrčet a i čím dál tím méně hledá úkryt v boudě.