Nová požární vyhláška, jež začne platit od 1. července, stanovuje bezpečnostní preventivní opatření pro nové rodinné domy a obytné objekty. Rovněž upravuje maximální množství a podmínky pro uskladnění hořlavin v obydlích. Praktické zkušenosti hasičů však jasně potvrzují, že požáry z nedbalosti vznikají více ve starších objektech, kde mají obyvatelé roky zafixované zlozvyky.


Chata
Víkendovému návštěvníkovi chatky byla zima. Ohni v kamnech pomohl přilitím nějakého ředidla, jež zapálilo i podlahu. Mladík běžel k sousedům s kýblem pro vodu, a protože to k uhašení ohně nestačilo, natáhl si od nich i zahradní hadici. Chata, i přes zásah profesionálních i dobrovolných hasičů, vyhořela.


Garáž
Tříletý klučina sirkou zapálil klubko provázků na ponku v garáži. Když se oheň rozšířil, s křikem utekl domů. Jeho matka zmatkovala a místo okamžitého uhašení drobného požáru běžela pro sousedy. Ti stihli vytlačit uzamčené auto. Garáž s motorkou i jízdním kolem však shořela.


Kotelna
Ráno v půl čtvrté šel majitel přiložit. Nevšiml si, že jiskra z kotle spadla mezi uskladněné dříví a uhlí. Požár, při němž došlo k poškození kotle, elektroinstalace i vodárny, zlikvidovali až profesionální hasiči.
Společným jmenovatelem uvedených případů je, že oheň byl zpozorovaný záhy, ale obyvatelé neměli čím požár v zárodku uhasit.

Pokuta až 25 tisíc korun za porušení požární vyhlášky

Praha/ Stavíte rodinný dům? Počítejte s tím, že budete muset investovat také do minimálně jednoho hasicího přístroje a požárního hlásiče.
Pokud máte ale garáž, budete si muset pořídit hasicí přístroj i tam. To jsou jen některé z povinností, které pro majitele domů zavádí nová vyhláška. Ta začne platit od července.
„Bez splnění podmínek stanovených vyhláškou nebudou nové stavby schváleny,“ varuje tiskový mluvčí hasičů Petr Kopáček. Pokud byste vyhořeli a hasiči následně zjistili, že jste některou z povinností zanedbali, hasiči vám pak mohou ještě udělit pokutu pětadvacet tisíc korun.
„Lidé by ale byli sami proti sobě, kdyby vyhlášku porušovali. Případný požár může snadno způsobit mnohonásobně vyšší škody, než je investice do hasicího přístroje nebo hlásiče,“ říká Kopáček.
V současné době se české požadavky na požární bezpečnost rozcházejí s předpisy Evropské unie. To je také jeden z důvodů, proč vyhláška nyní vyšla. Hasiči si od ní ale především slibují menší počet mrtvých a zraněných při požárech.
„Těší nás také, že i díky vyhlášce se diskutuje o problematice požární ochrany, důležitosti přenosných hasicích přístrojů a hlásičů požáru,“ dodává Kopáček.