„Instalace záznamových radarů se zadrhla nejen na vyjádření architekta města, ale také policistů," potvrdil místostarosta Benešova Roman Tichovský.

Policisté požadují, aby v ulicích pracoval přístroj, který změří rychlost okamžitou. Město zase prosazuje levnější variantu měření úsekového. Kvůli tomu by ale musely být přebudovány sloupy v Čechově ulici, kde by přístroj měl pracovat. S jejich podobou má zase problém architekt města.

Výhrady k úsekovému měření má i starosta Benešova Jaroslav Hlavnička. „Když řidič zjistí, že je měřený, zpomalí a přístroj mu pak naměří správnou rychlost," upozornil.

K umístění v Čechově ulici má zase připomínky Roman Tichovský. „V téhle ulici není potřeba rychlost měřit," tvrdí. „v Benešově jsou místa, kde řidiči překračují rychlost mnohem častěji. Třeba v ulici Na chmelnici," tvrdí politik.

A právě do zmiňované ulice bude radar z Čechovy také občas přemístěn.

To osazení Červených Vršek je stále ještě ve fázi projektu a přes to, že se ve všech případech jedná o komunikace ve správě Středočeského kraje, investorem je Benešov. Ten by ulice chtěl radary vybavit ještě letos.

Instalaci radarů ze svého rozpočtu zaplatí benešovští strážníci. Zařízení, které bude mít i dopad na peněženku neukázněných řidičů, dosud v Benešově není. Dva přístroje, které jezdci míjejí v Máchově a Čechově ulici, jsou pouze ukazatele. Ty řidiče v podstatě jen informují, s menší či větší odchylkou, co už vidí na tachometru svého vozidla.

Revoluční změna ale čeká na řidiče jen kousek od Benešova. Kvůli poměrně častým nehodám doprovázeným fatálními následky a ještě častějším překračováním rychlostních limitů hodlá správce komunikace, Ředitelství silnic a dálnic v rámci úpravy silnice E55 osadit úsek v Tužince stálým radarem.

„Ten bude umístěný na portálu a bude zaznamenávat rychlost aut v obou směrech jízdy," upozornil místostarosta Benešova Roman Tichovský, ale vyjádřil obavu, že systém po spuštění zahltí odbor dopravy údaji o řidičích překračujících rychlost.

Tak se to prý děje, když je zapnutý radar umístěný na stejné silnici v Miličíně. Vzhledem k tomu, že úředníci nemohou selektovat, komu pokutu vyměřit a komu ne, je tento radar dost často mimo provoz. Navíc je řada řidičů, kteří se vyhýbají převzetí předvolání k vyřešení přestupku a za rok takového jejich „úsilí" mají vystaráno. Přestupek je promlčený…

„Pokud to bude tak, že řidič dostane za přestupek složenku a v případě, že ji nezaplatí, přijde exekutor, pak se to řidiči naučí a bude to fungovat jako ve Švýcarsku, Německu či Rakousku," domnívá se místostarosta Benešova Roman Tichovský.