Včerejší přívalový déšť částečně vytrhl trn z paty leckomu, rybáře nevyjímaje. Ti se totiž potýkali s nízkou hladinou a vysokou teplotou vody v rybnících, s čímž souvisely i problémy s okysličováním vod. To škodí rybám a naopak prospívá nežádoucímu rozvoji vodních řas a sinic.
Nedostatek kyslíku způsobuje buď přímé úhyny ryb a nepřímo vznik povrchového zaplísnění chovaných ryb způsobené plísní rodu Saprolegnia. Dalším onemocněním z nedostatečného množství kyslíku ve vodě může být též mykotické onemocnění žaber kaprovitých ryb.
„Bohužel oslabené a nedostatkem kyslíku stresované ryby trpí i řadou parazitů, například trichodinózou, což je brousilka rybí, nebo parazity, kteří se vyskytují na žábrách - dactylogyrózou a gyrodactylózou, chilodonelózou, popřípadě na kůži parazitujícím kapřivcem,“ uvedl Josef Duben, mluvčí Státní veterinární správy ČR.
Největší potíže působí rybníky, které jsou závislé na dešťové vodě, a nemají stabilní napájecí systém. Tedy takzvané nebesáky. „Deset z takových rybníků nám už vyschlo. Ryby v nich jsme museli přesunout jinam, což byla stěžejní situace pro naše hospodaření,“ uvedl Petr Švarc, vodohospodář ze společnosti Líšno, která na Benešovsku a Praze-východ hospodaří na sto rybnících. Zároveň podotkl, že sucho jim značně znepříjemnilo život, a tudíž letos rybí maso pravděpodobně podraží.
„Dá se říct, že z těch šesti set hektarů plochy rybníků, co máme, jich zůstalo asi padesát suchých. Kdyby nepřišel přívalový déšť, bylo by to hodně špatné. Voda by se začala hodně prohřívat a mohlo by dojít k úhynu,“ nastínil Švarc s tím, že jsou připraveni rybníky uměle provzdušňovat.
Nejhůře působí dlouhotrvající tropické počasí bez dešťů na dravce, hlavně na štiky a candáty, sdělil Zdeněk Psota, předseda místní organizace Českého rybářského svazu v Benešově. Ta spravuje tři místní rybníky, v nichž letošní počasí žádné škody nenapáchalo. „Problémy, jaké mají například rybáři v jižních Čechách, nám zatím nehrozí. V pronájmu máme Konopišťský rybník, který je dostatečně velký. Včera jsem tam byl a nic se neděje. Máme ještě malé rybníky za koupadly, ale jejich průtočnost je stále dobrá. Navíc v nich není ani řasa,“ řekl.