Usedl na své oblíbené místo na břehu Sázavy v Samechově pod nádražím, na dvojháček napíchl rybičku. Nahodil a myslel, že vyloví pstruha nebo tlouště. Jenže přišlo něco, co ho ani ve snu nenapadlo.
„Když jsem vytahoval úlovek, jezdilo to po hladině jako nějaký hrnec,“ popsal zážitek ze včerejšího ranního rybolovu Jan Krejcárek z Chocerad. „Myslel jsem, že je to nějaké smetí.“
Když úlovek vyjmul podběrákem z vody, žasl. Na háčku mu uvízla asi dvaceticentimetrová želva. Měla háček zapíchlý v krku a při každém pokusu o jeho vyjmutí zatáhla hlavu. Pak rybář zavolal do redakce Deníku, a ta se následně spojila s Pavlem Křížkem z votické Ochrany fauny ČR.
„Jedná se o dravou želvu. Zřejmě se jí někdo zbavil a vypustil ji do řeky. Dokáže přežít i zimu,“ uvedl ekolog. Do Chocerad se ale na záchrannou misi vydali jeho vlašimští kolegové, kteří toto území spravují.
Rybář by si želvu ponechal, ale neučiní tak. Zvíře je totiž náročné na potravu. „Asi ji pustím zpět do řeky,“ mínil. To ale nepůjde. „Vezmeme ji do stanice. Máme tu už jednoho želváka. Vrátit do řeky ji nesmíme, není to původní druh,“ vysvětlila Lenka Šafránková
z ČSOP Vlašim.