Smyslem dlouhodobého monitoringu výzkumníků je zjistit, zda je přechod dobře postavený a jestli se přes něj dostanou ryby všech velikostí a druhů.
Kvůli tomu v rybochodu až po pás ve vodě stojí tři muži s podběráky. Za chvíli z řeky přenášejí na břeh své úlovky, samé malé ryby.
„Tohle je jelec tloušť, tohle ouklej obecná a tady je hrouzek obecný. To jsou běžné ryby. Pokud tady budou jenom tyto ryby, tak je otázka, do jaké míry je přechod funkční. To bychom pak museli zkoušet o kus dál, až se tu objeví ryby různých velikostí," vysvětloval profesor Fakulty rybářství Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích Petr Hartvich.
Další fází monitoringu na rybochodu v Blanici je měření, značkování a čipování odlovených ryb.
„Lastomer, což je barevná značka, něco jako tetování nám pomáhá určit, odkud ryba je. Podle toho poznáme, jestli migruje mezi překážkami. Rybám ale kvůli tomu dáváme pod kůži i mikročipy," potvrdil Miroslav Barankiewicz z Výzkumného vodohospodářského ústavu T. G. Masaryka.
K monitoringu ryb odborníci používají také bioskener. Tohle zařízení, v případě, že kolem něj propluje ryba, zaznamená její siluetu. Přístroj pracuje na principu infračerveného záření.
Přes tři měsíce už stanují výzkumníci u břehů Blanice a střídají se tu v turnusech. Někomu by se to možná mohlo zdát romantické. Skoro jako dovolená.
Chytání ryb, večery u řeky, malý oheň, večerní zpěv ptáků a šumění vody. Jenže jejich práce je nepřetržitá bez ohledu na počasí.
Skupinka odborníků u vlašimské Blanice zažila už také hodně nepohodlí, zimy i deště. Navíc tihle specialisté nesou odpovědnost nejen za výsledky výzkumu, ale také za svěřený technický materiál.
Závěrem tříměsíční práce mezinárodního týmu, v němž je Portugalec i Etiopan na řece Blanici, bude zjištění, jestli tamní rybí přechody jsou ryby schopné překovávat a také v jakém množství a jaké druhy ryb tudy migrují.
„No, tahle práce je opravdu zajímavá. Sledovali jsme ryby, které jsme označili, skoro tři roky. Některé odpluly až do Německa, do Drážďan a po šesti měsících se sem vrátily," potvrdil česky s akcentem další muž z týmu, Etiopan, kterému ostatní neřeknou jinak než Šífy.
Karel Chlumec s přispěním Věry Hájkové, ČRo
