Také do Benešova v pondělí 13. října zavítal typický autobus Růžové jízdy proti rakovině prsu. Ta se koná od 15. září a potrvá do 25. října. Lidé se s ním mohli setkat na náměstích 25 měst Čech, Moravy a Slezska.
Symbolem akce zůstává specifický růžový autobus. V každém místě zastaví jeho posádka na jeden den a kromě informací z oblasti prevence rakoviny prsu zajistí rovněž distribuci poukázek Ženy ženám s 200 korunovým příspěvkem na preventivní vyšetření prsu. Poukázky je možné využít do konce října 2008.
Základním pilířem posádky růžového autobusu jsou statečné dámy z Aliance českých organizací a žen s rakovinou prsu. Tyto ženy mají osobní zkušenosti s touto zákeřnou nemocí, a mohou tak zájemkyníma zájemcům správně poradit i vyslechnout. Do každého města bude z nejbližšího screeningového centra pozvaný také lékař, který bude připraven zodpovědět i dotazy odborného rázu. Posádku doplňují speciálně vyškolené členky Mládeže českého červeného kříže.
V autobusu je možné získat adresy a kontakty nejbližších screeningových center a také spojení na pacientské organizace. Hlavním cílem akce je přesvědčit nejen všechny ženy, ale i muže, že jedinou správnou a přitom snadnou cestou k včasnému odhalení nebezpečí rakoviny prsu, jsou pravidelná preventivní mamografická či sonografická vyšetření. Jedině prevencí je možné odhalit riziko onemocnění rakovinou prsu včas.

Michaela Vaňková