Jak jste spokojeni se službami a péčí v rehabilitačních a psychiatrických zdravotních zařízeních? Takový je ve zkratce souhrn mnoha otázek rozdělených do řady oblastí poskytované péče ústavů v Čechách.

Mezi zkoumanými se z Benešovska ocitl jediný – Rehabilitační ústav Kladruby. A mezi stejně zaměřenými zdravotnickými zařízeními uspěl, jak nejlépe mohl.

Ministerstvo zdravotnictví ČR mu na základě odpovědí pacientů přidělilo známku A+, kterou lze přeložit i jako významně nadstandardní. Takové hodnocení potvrdil například i František Podroužek z Benešova, který v Kladrubech po pracovním úrazu strávil pět měsíců.

„Byl jsem tam opravdu moc spokojený,“ řekl bez zaváhání. „Největší devizou ústavu je přístup personálu k nám, pacientům,“ uvedl a přiznal, že se do Kladrub vrací, i když ho tam už nečekají ozdravné procedury.

„Jezdím tam téměř každý měsíc jen tak, na kafíčko a popovídat si s personálem, který jsem poznal při rehabilitačním pobytu. Pokud bych je mohl oznámkovat jako na vysvědčení, dal bych jim jedničku,“ dodal.

Prakticky ve stejném duchu se neslo i hodnocení herce Pavla Nového. Ten rehabilitoval po ataku západonilské horečky, kterou chytil při dovolené na Kypru. Nemoc ho vyřadila z běžného života. Kvůli ní dokonce přestal chodit. V RÚ se doléčoval nejprve tři a pak pět měsíců.

„Když se řeknou Kladruby, není co řešit. To je ústav na skvělé, velmi vysoké úrovni. Ústavu bych určitě dal jedničku s hvězdičkou. Lidé, kteří tam pracují, jsou ohromní,“ řekl v úterý Nový, který se do Kladrub také pravidelně vrací. „Přijíždím tam na Novoroční kladrubský La Manche i Kladrubské hry. Pak se tam zastavím i když jen jeda kolem. Moc je tam všechny zdravím,“ uvedl.

Výsledky průzkumu, prvního zaměřeného i na sektor rehabilitace, zveřejnilo ministerstvo na konci minulého týdne. Podobné analýzy, ale v pořadí už tři, vydalo MZ po průzkumu nemocnic.