Už jen pár měsíců mají před sebou rtuťové lékařské teploměry. Od června začne ve všech zemích Evropské unie platit zákaz jejich prodeje. Rtuť je totiž jedovatá a ohrožuje lidské zdraví i životní prostředí. Zákaz Evropské unie je prvním krokem, který by měl množství rtuti v přírodě omezit.
„Rtuťové teploměry ruší z toho důvodu, že rtuť je škodlivá a jedovatá látka,“ uvedla vedoucí lékárny Centrum Marta Rybanová.
Představa, že rtuťové teploměry zmizí z polic lékáren se mnohým lidem nezamlouvá, protože s digitálními teploměry mají špatné zkušenosti a nevěří jim.
„Doma mám teploměr rtuťový i digitální. Ten rtuťový je mnohem spolehlivější, i když obsahuje jedovatou látku. Digitální teploměr mi naměřil teplotu těla o stupeň nižší než rtuťový a také měří pokaždé jinak,“ řekla Alena Novotná z Vlašimi.
Nejen, že jsou digitální teploměry nespolehlivé, ale také proti rtuťovým podstatně dražší.
„Rtuťový teploměr prodáváme za třicet korun. Ty digitální jsou mnohem dražší. Nejlevnější máme za sto dvacet korun,“ uvedla lékárnice lékárny Na Bezděkově.
Jak bude zákon o teploměrech řešit Nemocnice Rudolfa a Stefanie?
„Až v červnu lékárny rtuťové teploměry přestanou prodávat, přeorientujeme se na jiný sortiment. Zatím těch teploměrů máme dost a určitě je stahovat nebudeme. Jsou pro práci jednodušší a kalibrované. Digitální jsou často nespolehlivé. Rtuťové jsou zatím dostačující,“ uvedl ředitel Nemocnice Rudolfa a Stefanie Milič Řepa.