Dne 20.května 1871 přijela první lokomotiva od Gmündu až do Čerčan. Původně jednokolejný dřevěný most přes Sázavu z roku 1871 byl v roce 1882 nahrazen ocelovou nýtovanou konstrukcí na kamenných pilířích. Druhá kolej trati z Prahy do Benešova byla přidána a most rozšířen v roce 1904.

Starý železniční most byl přestavěn a nahrazen novým ocelovým mostem s lávkou pro pěší v roce 1926. Velká přestavba mostu s náhradou ocelové konstrukce pro vyšší parametry jízdy na trati Praha - Benešov (v rámci „Modernizace IV. železničního koridoru) proběhla v letech 2009 a 2010.

Deník na návštěvě.Deník na návštěvě.Zdroj: DENÍK

Původní název stanice Čerčany - Pyšely byl 14.července 1919 změněn na Čerčany. Železniční křižovatkou se staly Čerčany po dobudování obou částí posázavských tratí: z Prahy Braníka přes Vrané nad Vltavou, Jílové u Prahy a Týnec nad Sázavou do Čerčan a z Čerčan přes Ledečko do Světlé nad Sázavou a Havlíčkova Brodu (1901). Výhodné železniční spojení přispělo při dalším rozvoji obce, jež se stala vyhledávaným rekreačním letoviskem.

V Čerčanech a na Vysoké Lhotě pobývaly v minulosti mimo jiných tyto významné a známé osobnosti: novinář a vůdce národně sociální mládeže Karel Půlpán (+1914); písničkář a zakladatel kabaretu Červená sedma Jiří Červený s dcerou Soňou, pozdější koncertní a operní pěvkyní; herec, dramatik, kabaretiér Emil Artur Longen; spisovatel Otomar Schäfer; básník Stanislav Kostka Neumann; trampský spisovatel Bob Hurikán (vlastním jménem Josef Peterka); filmový historik Myrtil Frída; herečka Irena Kačírková; básník Ladislav Stehlík; sólista opery ND v Praze Eduard Haken aj.

K občasným návštěvníkům Čerčan patřil i Jan Werich. 6. července 1993 učinil v obci zastávku i prezident ČR Václav Havel se svou chotí Olgou a doprovodem.

Zdroj: obec Čerčany