Policisté, kteří mají v pracovní náplni pátrání po hledaných osobách, se rozhodně nenudí.
V loňském roce evidovalo benešovské policejní ředitelství pátrání po 426 lidech. Z toho jich bylo 406 po nalezení hledané osoby odvoláno a po dalších dvaceti lidech policisté pátrají i letos.
Z celkového počtu se polovina, přesněji 201, pátrání týkalo chovanců z dětských domovů nebo svěřenců z dalších ústavů. Po 195 z nich bylo pátrání odvoláno, šest se ještě pohřešuje. V těchto případech většinou jejich zmizení oznamují uvedená zařízení.
„Někteří útěkáři jsou policii známí. Stává se, že policisté hledaného mladistvého najdou, zadrží, předají pracovníkovi dětského zařízení a chovanec vzápětí znovu uteče. Buď rovnou při jízdě do dětského domova, nebo večer oknem,“ poznamenala benešovská policejní mluvčí Zuzana Stránská.
Policejní pátrání po pohřešovaných osobách se zpravidla rozjíždí na popud nejbližších příbuzných, sousedů nebo spolupracovníků.
„Oznamovatel při ohlášení nahlásí co nejpodrobnější popis hledaného, jeho pravděpodobné oblečení, místo posledního pobytu a další údaje potřebné k zahájení pátrání. Pokud se má pátrání objevit v médiích, je nutný souhlas rodinného příslušníka nebo zákonného zástupce,“ upřesnila policejní mluvčí.
Vloni bylo na Benešovsku pohřešováno 58 osob. Pětapadesát jich bylo nalezeno.
Policie také vyhlašuje někdy interní, někdy veřejné pátrání po lidech podezřelých ze spáchání trestných činů. Takových hříšníků, s nimiž si benešovská policie toužila promluvit, bylo vloni 58, zadržením jich skončilo 55.
Další kategorií osob v pátrání jsou ti, na něž soud vydal na návrh státního zastupitelství příkaz k zatčení. Většinou se jedná o odsouzené, kteří se vyhýbají nástupu trestu odnětí svobody.
K Silvestru zůstalo v evidenci benešovských kriminalistů sto čtrnáct případů, z nichž některé jsou pomníčky z předchozích let.
Opačným extrémem jsou tři neidentifikované mrtvoly, u nichž je totožnost neznámá.
„Letos od začátku roku do včerejška policisté pátrali po 79 osobách. V 61 případech bylo pátrání odvoláno,“ konstatovala Zuzana Stránská.
Všech pět pohřešovaných osob bylo nalezeno a z 38 mladistvých útěkářů se jich do péče domovského zařízení vrátilo dvaatřicet.

Česko: Počet hledaných osob, i cizinců, neustále stoupá

Praha/ Pomalu každý den nový rekord. Tak se dají shrnout počty lidí, po kterých pátrá policie. Zatímco loni počátkem roku bylo v registrech 13 348 lidí, po kterých vyhlásila policie pátrání, nyní je jich již přes 14 800. Tolik obyvatel mají například Český Krumlov či Poděbrady. Před osmi lety policie hledala pouhých 6100 lidí, tedy sotva polovinu.
„Padly hranice, takže pohyb lidí po světě je mnohem větší než v minulosti,“ vysvětluje Petr Šmahaj z policejního prezidia, který má statistiky hledaných na starosti.
Hledaní se dají rozdělit na dvě velké skupiny: ti, kteří se schovávají dlouhodobě a většinou schválně a ti, kteří jsou v pátrání krátce. Například klasických pohřešovaných bylo loni něco málo přes deset tisíc a z toho osmdesát procent dětí. Většina se však okamžitě našla, i nadále se pohřešuje 250 dětí.
Dlouhodobě nezvěstných (déle než jeden rok) je 7439, tedy skoro polovina všech hledaných. Ještě před osmi lety jich přitom bylo pouze 1180. Ani číslo 14 883 hledaných z konce minulého týdne však není konečné. To je jen počet lidí, po kterých vyhlásila pátrání Česká policie – a nemusí to být jen Češi. Dalších 16 044 osob je v registru na žádost Interpolu. Není totiž vyloučeno, že se skrývají v Česku. Vysoký počet hledaných osob způsobují ovšem i zákony. (pok)