Během čtyřdenního setkání, už sedmého v pořadí, mladých lidí k problematice trávení volného času na venkově navštívili studenti obec Teplýšovice a Ratměřice.
„Ve skupinách jsme pracovali na zadání teplýšovického starosty, jak zvýšit turistický potenciál obce. Ta by se mohla například napojit na cyklostezku a využít místní historie lapků a loupežníků,“ uvádí Lucie Krubnerová z pořádajícího sdružení Podblanickem. Asi nejsložitější úkol semináře čekal na desítku zapálených studentů v Ratměřicích, kde si měli poradit s myšlenkou, jak využít rozlehlou budovu obecního úřadu. S ratměřickým starostou Viktorem Liškou se účastníci semináře shodli na tom, že v obci je třeba podporovat spolkovou činnost a tomuto záměru přizpůsobili i své návrhy.

Vznikne v Ratměřicích pódium pro veřejná vystoupení, teenagerovské centrum s internetem nebo se jen změní dispoziční řešení budovy? To ukáže čas.
„Otevření této problematiky bylo ale určitě přínosem,“ doplnila Lucie Krubnerová ze sdružení Podblanickem s tím, že i ve Vlašimi se studenti středních a vysokých škol, kteří se zúčastnili semináře nazvaného Studenti pro venkov zamýšleli také nad nejefektivnějším využitím zahrady Spolkového domu sourozenců Roškotových. Nápady byly zajímavé a uskutečnitelné, protože nevyžadovaly náročnější investice.
Na co se mohou jednotlivé spolky sídlící v domě i široká veřejnost těšit? „Na nové chodníky z dřevěných kol, zastřešení před budovou u vchodu do zahrady, altán se zázemím pro večerní ohně, vyzdobené zdi sousedního pozemku, lanové centrum a mnohé další,“ prozradila spoluorganizátorka semináře, který kromě práce poskytl účastníkům spoustu nevšedních zážitků, setkání, zkušeností i zábavy.