Pod záminkou nákupu starých peřin a králičích kožek se ve čtvrtek 5. února vloudily tři romské ženy do chalupy čtyřiaosmdesátiletého muže z Horní Lhoty u Načeradce a ukradly mu minimálně 150 tisíc korun.
„Ve čtvrtek dopoledne v 11.40 vstoupily tři neznámé ženy neuzamčenými vrátky na pozemek u chalupy. Jedna zůstala stát u vrat a dvě vešly neuzamčenými dveřmi dovnitř,“ uvedla Zuzana Stránská, benešovská policejní mluvčí.
Jedna ze zlodějky v kuchyni oslovila seniora s legendou, že kupuje staré peřiny a králičí kožky. Druhá se v chalupě ukryla. Důchodce šel s podvodnicí do kůlny, stavení uzamkl a klíč schoval do kapsy.
V kolně Romka všemožně zdržovala a poutala seniorovu pozornost. Její spolupachatelka mezi tím chalupu prohledala a ze skříňky v kuchyni sebrala minimálně 150 tisíc korun v tisícikorunových bankovkách.
Když poškozený vyšel z kolny, žena, kterou doprovázel, mu řekla, že si vevnitř zapomněla tašku. Senior odemkl chalupu a v kuchyni objevil ukrytou druhou ženu.
V tom okamžiku obě spěšně opustily dům a naskočily do přistavené lahvově zelené Škody Octavia, v níž na ně čekala třetí Romka a řidič, který s autem hned odstartoval po silnici II/150 směrem na Čechtice.
„Je žádoucí, aby občané svá obydlí i branky na pozemky uzamykali a nepouštěli do domů i bytů cizí osoby, ani ty, které je osloví na ulicí se žádostí o pomoc. Zabrání tak případným krádežím,“ upozornila policejní mluvčí s tím, že krádeže s podobnými scénáři se v regionu opakují.
Například v úterý ráno se ve Vlašimi vetřeli do bytu sedmasedmdesátileté důchodkyně muž a žena pod záminkou dopravní nehody jejich známého. Nejdříve chtěli půjčit 5000 korun, nakonec z ní vymámili dvojnásobek a dalších 10 tisíc korun jí žena v nestřeženém okamžiku odcizila.
S podobnou historkou, zřejmě stejná dvojice, okradla o 70 tisíc korun i pražskou seniorku. Namluvili jí, že jejich příbuzný v nemocnici a oni do ní netrefí. Seniorka k nim přistoupila do auta, aby jim ukázala cestu. Během jízdy podvodník předstíral hovor s lékařem, který údajně za okamžitou operaci požadoval 70 tisíc korun. Seniorka historce uvěřila a souhlasila s finanční výpomocí.
Protože tolik peněz doma neměla, v doprovodu podvodnice zbytek vybrala v bance. Zlodějská dvojice jako záruku vrácení hotovosti ponechala důvěřivé stařence plátěnou tašku, v níž mělo být 10 tisíc dolarů, s příslibem, že navečer peníze vrátí a odjela pod záminkou, že ještě musí k nabouranému autu.
O 45 tisíc korun přišel v benešovské ulici Jana Švermy také pětaosmdesátiletý muž, od něhož neznámý pachatel podvodně vylákal nejdříve pět tisíc korun a ze šuplíku následně ukradl zbytek.