VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rolníkům ničí úrodu sucho

BENEŠOVSKO - Pokud nezaprší, mohou se zemědělci s dobrou úrodou rozloučit. Neroste ani tráva na pastvinách.

3.5.2007
SDÍLEJ:

Sucho trápí rolníky i chovatele.Foto: Zdeněk Kellner

Pokud nebude zemědělcům zhůry dáno, nebude jim pomoci. I tak by se dal interpretovat problém, s nímž se v těchto dnech potýkají pěstitelé plodin. Jejich pole vysychají a pokud nezaprší, mohou se s dobrou úrodou předem rozloučit.
„Je nejvyšší čas, aby nějaká voda přišla. Pořád doufáme, že to příroda napraví,“ řekl představitel Agra Měšetice Bohuslav Karda. Nejvíce postiženými plodinami jsou ty seté na jaře. Skomírají, protože v povrchové vrstvě půdy není vláha, žijí z rosy. Ozimé obiloviny už mají větší soustavu kořenů a tudíž si vezmou vláhu z větší hloubky.
„Kdyby nyní začalo pršet, obilí by se ještě zachránilo. Naše pšenice to sotva přežívají, řepky jsou načaté,“ poznamenal Karda.
Není ale déšť jako déšť. Pokud by přišel přívalový, měl by spíše opačný efekt. Voda by rychle stekla do potoků a řek a z polí by odplavila obrovské množství půdy. Obrovský nedostatek povrchových i podzemních vod by vyrovnaly jen dlouhotrvající deště.
Vyprahlá zem nedává vyrůst ani porostu pastvin. „Trávy sucho v současnosti postihlo nejvíce. Jsou řídké a nerostou. Spíše se ztrácí,“ posteskl si zemědělec Karda s tím, že pokud nezaprší, budou muset dobytek namísto pastvy krmit ze zásob.

Potíže s nedostatkem vláhy v zemi mají nejen zemědělci, ale také zahrádkáři, sadaři či školkaři a jiní pěstitelé.
„I my jsme na tom špatně. Denně zaléváme do noci. Mám pojízdnou nádrž, a tak zaléváme větším proudem, protože to okamžitě vysychá,“ řekl sadař a školkař z Kladrub Zdeněk Jedlička. Otázkou ale je, jak dlouho ještě zálévat bude. Některé studně totiž postupně ztrácejí vodu. Situace přináší problémy také do živočišné výroby.
„To je velký problém. Hladina vody ve studních samozřejmě klesá, čekáme, jestli nedojde. A navážet vodu do velkochovů, to by byla tragédie,“ děsil se Bohuslav Karda z vedení Agra Měšetice.
Současné sucho je zcela výjimečné, pohledem rolníků seniorů podobné katastrofálnímu roku 1947. Déšť je však podle meteorologů v dohlednu. Zapršet by, podle jejich předpovědi, mělo už na konci tohoto týdne.
Nadmíru suché počasí v kombinaci s teplou zimou však přineslo ještě další problém. Tím jsou škůdci. „Nejhorší jsou pro nás svilušky a mšice. Přemnožily se a navíc začínají být rezistentní vůči postřikům,“ posteskl si pěstitel Jedlička.

3.5.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pětice dam z Kalabis Quintetu zahraje koncert ve vlašimském zámku.

Vlašimskou premiéru odehrají dámy z Kalabis Quintetu na zámku

Dlouho očekávaná a potřebná rekonstrukce porodního oddělení a lůžkového oddělení intermediální a pooperační v kolínské nemocnici patří pro letošní rok k našim investičním prioritám.

Kolínskou porodnici má vrátit do Evropy nákladná rekonstrukce

Ve středu v Deníku: prvňáci ze ZŠ Miličín, Olbramovice a Vrchotovy Janovice

Benešovsko - Už ve středu pokračuje ojedinělý seriál Deníku, v němž se představí všechny děti, které ve školním roce 2017/2018 nastoupily poprvé do školy. Prohlédněte si jejich rozzářené tváře plné očekávání nových vzrušujících zážitků. Ve středu 17. ledna pokračujeme fotkami usměvavých dětí ze ZŠ Louňovice p. Blaníkem a ZŠ Čechtice.

Děti Babiše se vyvlékají z kauzy Čapí hnízdo. Vymlouvají se na zdraví

Děti premiéra Andreje Babiše zaslaly policii lékařské posudky, podle nichž se nemohou účastnit trestního řízení v kauze Čapí hnízdo. Jsou obviněni z toho, že svému otci pomáhali zakrýt dotační podvod. Policie nyní hodlá nechat jejich zdravotní stav přezkoumat. Informoval o tom server Neovlivní.cz.

AKTUALIZOVÁNO

Vyjmutí Čapího hnízda z evropského financování Středočeši nepodpořili

Střední Čechy – Ne, ne – a ještě jednou ne. Takový výsledek přineslo v úterý hlasování členů Výboru Regionální rady Regionu soudržnosti Střední Čechy o třech návrzích na usnesení, z nichž dvě byla sledována s mimořádnou pozorností médií. Týkala se totiž dotace pro multifunkční kongresový areál Čapí hnízdo. Dotace dlouhodobě spojované s pochybnostmi, podezřením a dohadováním, zda se nynější premiér Andrej Babiš (ANO) a lidé kolem něj v minulosti nedostali k padesátimilionovému příspěvku (1 965 076,55 eura) na budování „farmy“ na Benešovsku podvodem. Věc stále zůstává v šetření pražských kriminalistů.

KRÁTCE: Vranovští nimrodi nabídnou v tombole plesu také daňka

Benešovsko - Přečtěte si krátké zprávy z regionu!

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT
>