I letos se z něj dozvíte, co se postaví, zbourá, co například koupí nebo prodá. Právě to jsou jen některé z otázek, které doprovodí nejen náš osobní život, ale také život v našich sídlech. Odpověď na ně je snadná. Všechny plánované transakce se uskuteční jen v souladu s našimi finančními možnostmi. Doma i v obci.

Právě finanční rozvaha na rok 2014 určuje, co ze zamýšleného se nakonec v té které obci a městě zdaří. Pak, téměř jistě, přijdou i výdaje nečekané. Budou nad rámec rozpočtu a budou pro obce najednou také velice nutné. Ty se však uskuteční se souhlasem zastupitelstva, ale také mnoha dalších okolností, které musí na cestě k cíli klapnout.

Mezi plánované akce, chcete-li události roku 2014, patří komunální volby. To je zřejmé. Co už vůbec jasné není, je jejich výsledek. Komunální politici, kteří nechtějí spáchat politickou sebevraždu, se drží osvědčené taktiky cukru a biče.

„Vždycky v úvodu celého čtyřletého období je potřeba utáhnout opasky a teprve před jeho závěrem akci cukr," uvedl jeden ze zkušených komunálních politiků z Benešovska pod podmínkou, že se v tisku neobjeví jeho jméno.

„Na to, co se stalo na začátku, lidé většinou zapomenou a pamatují si jen to dobré, co se stalo až před volbami," připomněl ještě.

Zda tahle taktika místním politikům opět vyjde, nebo se ukáže jako mylná, rozhodne až samotná podzimní volba.

Jedno rčení říká, že každý je svého štěstí strůjcem. Po volbách to bude platit, v komunálním životě dvojnásobně. Ale vždycky si nakonec přece jen budeme moci říci jediné: máme přece to, co jsme chtěli.

Nezapomínejme na tato stará moudra:
Každý svého štěstí strůjcem.
Jen blbec se spálí dvakrát o stejná kamna.
Co si nadrobíme, to si sníme.