Tak právě tahle tvrzení stojí v dopise Miroslava Svěráka, otce jednoho z žáků krhanické základní školy.

„Víte o tom, že některé děti mají strach kvůli šikaně chodit do školy a dokonce již mají kvůli tomu zdravotní problémy psychického rázu?" píše rodič, pokračuje otázkami, co s tím dělá vedení školy a nabádá, aby se na to čitatelé listu a rodiče žáků zeptali přímo ředitele.

Benešovský deník dopis má, a proto se také zeptal. A nejen na to. Chtěl vysvětlit i další, v listu stojící obvinění.

„Jakékoli podezření na šikanu řeší škola standardním způsobem podle Minimálního preventivního programu," předeslal na úvod ředitel ZŠ Krhanice Petr Stříbný s tím, že o strachu dětí chodit do školy a o zdravotních problémech psychického rázu se vedení školy bohužel nepodařilo nic zjistit.

„Nevíme, koho by se to mělo týkat, nevíme, zda by mělo jít o jednoho žáka či žákyni, nebo zda by jich mělo být víc. Žádný ze zákonných zástupců nám nic takového neoznámil," pokračoval Petr Stříbný.

Stejně tak vyvrátil i nařčení, že ve škole je téměř každý měsíc policie a vyšetřuje, co kdo z žáků něco spáchá.

Od začátku školního roku uplynuly bezmála čtyři měsíce a policisté byli přizváni do krhanické základky pouze dvakrát. Ale navíc až po napsání uvedeného dopisu.

„V prvním případě Policie ČR konala na základě oznámení školy ze začátku října, které obsahovalo podezření na distribuci drog mimo budovu školy. V druhém případě šlo o domnělou krádež mobilního telefonu," přiznal ředitel krhanické školy.

A tím se dostáváme k dalšímu bodu dopisu, a to, že se ve škole krade.

Základní škola Krhanice je podle dopisu Miroslava Svěráka, hnízdem všeho zla. Násilníků, zlodějů a potenciálních kriminálníků. To pochopitelně vedení školy odmítá.

„Od začátku školního roku evidujeme tři hlášené případy krádeže či ztráty, ale ani jeden ze zamčené skříňky. Žádný hlášený případ vypáčené skříňky, o kterém se zmiňuje dopis, nevíme," brání školu její ředitel Petr Stříbný.

Ve dvou případech se jednalo o zmizení peněz v řádu stokorun a jedenkrát mobilního telefonu. Jeho údajnou krádež přijela okamžitě, ještě týž den, vyšetřit policejní hlídka z Týnce nad Sázavou. Ovšem ještě odpoledne oznámil otec domněle poškozeného žáka, že mobilní telefon našel a že nešlo o krádež. Přesto škola okamžitě poučila žáky o tom, jak si mají chránit své věci.

„Víte že, děti před školou zapalují petardy a hořlaviny takovým způsobem, že málem došlo k vzplanutí jednoho z nich?" oznamuje a táže se Svěrák v dalším bodu dopisu.

O tom škola, ani zhruba deset náhodně oslovených rodičů, ale nic neví.

Kdyby tomu prý tak bylo, ihned by to podle vedení školy řešila instituce ve spolupráci s obecním úřadem.

„To je asi to samé, jako když pisatel dopisu tvrdí, že rodiče přehlašují své děti z krhanické školy kvůli špatným poměrům do Kamenice," poznamenal starosta Krhanic Aleš Papoušek.

I to je ale pouze poloviční pravda. Ve dvou uvedených případech děti skutečně přestoupily, ale kvůli tomu, že se rodiče rozvedli a z obce odstěhovali.

Petr Stříbný i Aleš Papoušek vyvracejí i to, že by toalety u tělocvičny byly tak špinavé, že by nebylo možné je používat, že velké procento žáků z prvního stupně škola nepřijme do družiny a děti jsou tak nehlídané nebo to, že o dění ve škole rozhoduje starosta obce nikoliv její ředitel.

V dopise, který Miroslav Svěrák Benešovskému deníku předal, jsou nejen výtky vedení školy a obce, ale hned z úvodu je zřejmé, co autora listu k jeho sepsání vedlo. Je jím nesouhlas se způsobem voleb do školské rady ZŠ Krhanice.

Kvůli tomu ředitel školy původní volby zrušil a vyhlásil nové. Konaly se na začátku prosince. Zda i ty Miroslav Svěrák zpochybní, není v tuto chvíli jasné. Zatím se tak nestalo.