„Koryto Blanice bylo nově vytvarováno přírodě blízkým způsobem s členitými tvary břehů i dna koryta. Díky tomu řeka vypadá a také se ekologicky uplatňuje spíše jako řeka, než jako kanál, jak tomu bylo v minulosti," informoval ředitel ČSOP Vlašim Pavel Pešout s tím, že hlavní částí stavby bylo rozvolnění koryta odtěžením značných objemů zemin z břehů s cílem maximálního zvětšení průtočné kapacity řeky při povodních, a vybudování protipovodňových ochranných hrází a zdí. Stoletá voda by tak Vlašimáky už zaskočit neměla.
Vlašimská radnice vyšla správci toku vstříc a poskytla Povodí Vltavy potřebné pozemky.
Vlašimská radnice nechala také zpracovat dokumentaci a financovala i některé stavby, jako například lávku pro pěší z Neubauerová nábřeží.
„Čtyři vlašimské jezy byly opatřeny rybími přechody, takže se řeka ve městě stala prostupnou pro migraci ryb a dalších vodních živočichů. Ekologicky nepříliš kvalitní a z hlediska bezpečnosti vegetace byla nahrazen výsadbou několika tisíc dřevin domácích druhů. Byly odstraněny některé nefunkční stavby v nivě a došlo k celkovému zpřírodnění nivy," doplnil Pavel Pešout.
Projekt zpracoval Český svaz ochránců přírody Vlašim. Při přípravě projektu se podařilo uzavřít dohodu mezi vlašimskou radnicí a Povodím Vltavy. Jde o první intravilánovou revitalizaci takto velkého toku na území republiky. Revitalizace toků se vyznačují také jejich zpřístupněním pro rekreační využití.
„To se podařilo i ve Vlašimi, kde podél celé řeky vznikla cyklostezka s řadou atraktivních míst a možností přístupů až k vodě. Novou dominantou a cenným architektonickým prvkem je lávka pro pěší přes Blanici v místě bývalé radnice, dnes po rekonstrukci využívané jako Dům dětí a mládeže," řekl vlašimský starosta Luděk Jeništa při předání stavby veřejnosti v dubnu loňského roku.
Protipovodňové úpravy ve Vlašimi přišly investora na celkem 83 milionů korun, na které Povodí Vltavy získalo dotaci z Operačního programu Životní prostředí a státního rozpočtu přes 67 milionů.
Karel Chlumec