Je to nejspíš nevyhnutelný a téměř stoprocentně nevratný krok. I v malých městech rostou supermarkety.
V Benešově a Vlašimi mají Billu, Penny Market, Lidl. Benešov navíc ještě Kaufland. Obyvatelé obou měst si na jejich služby už zvykli, oblibu dávají najevo utrácením peněz. Na situaci doplácejí zejména menší obchody s podobným sortimentem. Pultovým prodejům už odzvonilo dávno a samoobsluhy se drží zuby nehty jen díky spojování sil s jinými stejně „postiženými“ firmami do řetězců. Jedním z nich je například Flop. I jeho přítomnost ale ničí méně výkonnou konkurenci. Jako například v Sázavě. Živnostníkům by tam nejspíš bylo ještě hůř, kdyby ve městě vzniklo Tesco. To podle zatím nepotvrzených informací vyčkává na vyřešení sklářské krize. Případný krach Kavalieru by nejspíš záměr odsunul do pozadí.
Ještě před necelým rokem lidé z Týnce a Votic nakupovali potraviny nejčastěji
v místních samoobsluhách. Nyní mají i oni možnost výběru zboží v supermarketu. Oba tamní Lidly přetahují zákazníky od konkurence šíří nabídky ale zejména cenami.
Nejspíš až čas ukáže, zda supermarkety vyrostou také v dalších sídlech Benešovska – Bystřici, Neveklově, Trhovém Štěpánově, Čerčanech nebo Pyšelích.
Jenže ve hře je znovu i Benešov. Další supermarket by mohl vyrůst v Pražských nebo Táborských kasárnách. Zejména v prvně jmenované lokalitě je k tomu hodně blízko.