Město, jako investor akce v hodnotě 300 milionů korun, vypsalo výběrové řízení a práce po rok a půl trvajícím řízení svěřilo vítězné firmě. Jenže proti postupu Benešova se postavila jiná stavební společnost.

„Firma, která se o zakázku ani neucházela podala u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) námitku proti zadávacím podmínkám," uvedl místostarosta Benešova Roman Tichovský.

NámitkyFirmě podle neoficiálních informací z radnice údajně vadilo, že podmínky soutěže byly sepsány pouze česky…

Podle vedení města je námitka účelová a její snahou je zdržovat či zastavit stavbu. Na její dokončení nečeká pouze Benešov. Toho situace stále víc přibližuje havárii se zastavením vody pro odběratele. Nejen obyvatelům Benešova, ale také pivovaru a mlékárny Schreiber.

Potrubí, které v zemi leží už čtyři desítky let, ale nedokáže převést tolik vody, kolik jí potřebují města Benešov a Sedlčany dohromady. Proto se problém Benešova bytostně dotýká i Sedlčan, které svůj úsek dálkového vodovodu už staví a budou ho mít připravený k napojení ve stanoveném termínu. Jak Sedlčany vodovod budují je vidět i u motelu Konopiště.

Benešov ještě nehrábl do země a čeká na ortel, který vyřkne ÚOHS. V živé paměti přitom má vedení města ještě „rychlost", kterou centrální úřad řešil odvolání neúspěšných uchazečů o odbahňování Konopišťského rybníka nebo vybavování benešovského kina 3D technologií.

ČekáníBenešov tak nyní nemůže zahájit stavění a nemůže ani žádat Státní fond životního prostředí (SFŽP) o dotaci.

„Požádali jsme proto o prodloužení lhůty pro dodání dokladů do konce září a uvidíme, zda nám lhůtu fond prodlouží," připomněl místostarosta s tím, že SFŽP Benešovu v období přípravy tak velkého díla vyhověl už třikrát při žádostech o prodloužení lhůt na dodání potřebných podkladů pro přidělení dotace.

„V případě, že nebudeme schopni tento problém vyřešit do konce září, dotaci nedostaneme," potvrdil ale Tichovský.

Celý článek najdete v tištěném Benešovském deníku s datem 5. září.