„Venkovní fasáda je hotová, už se budou upravovat jen nějaké detaily. V prvním poschodí se osazují dřevěné podlahy a v přízemí se provádí dlažba. Ukončeny jsou také práce na rajském dvoře, kde už je zaseta tráva a osazeny všechny zpevněné plochy,“ uvedl starosta Votic Jiří Slavík. Rajský dvůr bude ještě doplněn mobiliářem a květinami. Již nyní návštěvníky zaujme vodní prvek, který se zde nachází.

Klášter se může pochlubit také novou výmalbou v duchu té původní. „Zastupitelstvo města schválilo navýšení prostředků na obnovu části původních maleb. Na základě vzorků se určilo, jak některé místnosti původně vypadaly a restaurátor podle toho vytvořil malby nové. Je to velmi autentické,“ vysvětlil starosta.

Město uvažuje o tom, že by klášter zpřístupnilo veřejnosti na pouť Porcinkule, která se uskuteční 5. srpna. „Veřejnost tak bude moct ocenit stavebnětechnickou část rekonstrukce,“ prozradil Jiří Slavík.

Poté je v plánu instalace expozic. „V prvním patře bude mít klášter muzejní charakter. Vlastivědný klub dlouhá léta usiluje o obnovu muzea, které tu kdysi bylo. V přízemí bude komunitní centrum pro sociální služby a muzeum připomínající kolektivizaci v padesátých letech, jak v obecné, tak regionální rovině, v klášteře totiž kdysi probíhaly výslechy sedláků,“ řekll starosta. „Snažíme se, abychom v klášteře připomněly věci, které se jednak týkají regionu i jednak té budovy samotné,“ doplnil.

Již nyní mohou ve zrekonstruované části budovy návštěvníci zhlédnout několik expozic. „Probíhá výstava krajkářek a prací dětí ze základní umělecké školy. Na 14. září je plánována vernisáž expozice u příležitosti založení republiky,“ uvedla Jaroslava Pokorná, ředitelka Městského kulturního centra Votice.