„Mám trochu obavu, věřím ale, že vše dopadne dobře, protože jsme se připravili na různé situace, které by nás mohly potkat,“ uvedl ředitel Rehabilitačního ústavu Kladruby Josef Hendrych.

Kuchyně dostane nejen novou technologii na přípravu jídel, která nahradí tu současnou, dosluhující a kapacitně už nevyhovující, ale z celé kuchyně se stane příjemnější místo i pro práci kuchařů. Starými okny na ně totiž v zimě táhlo a současná vzduchotechnika nestíhá horký provoz ochlazovat na přijatelnou teplotu. Bezpečnější bude také nová podlaha mezi sporáky, kotly a konvektomaty.

„Získáme nové profesionální myčky nádobí a šoker, díky němuž budeme moci chladit a mrazit potraviny,“ potvrdil Roman Karafiát, vedoucí stravování RÚ Kladruby.

Dramatickou proměnu ale čeká i výdej stravy. Pacienti ho budou mít doslova, jako na talíři. Vznikne totiž jakýsi ostrůvek, poblíž stolů strávníků. Ti proto budou moci pozorovat i práci personálu kuchyně.

Velká změna však čeká celý proces dodávky jídel. Snídaně a večeře připraví dál kuchaři z Kladrub v jakési „polní,“ i když všem hygienickým normám odpovídající kuchyni. Večeře z toho důvodu budou pouze studené.

Složitější však je řešení problému dodávek obědů. Tuhle zakázku RÚ vyhrála při výběrovém řízení firma z Kolína. Právě odtud se obědy pro pacienty, budou denně dovážet. Zaměstnanci si obědy musí zajistit sami a od zaměstnavatele k tomu dostanou stravenky.

„Byl jsem se v Kolíně podívat a myslím, že to bude v pořádku. Ve smlouvě jsou i případné sankce za porušení podmínek smlouvy. Důležité bude, aby auto přijíždělo z Kolína s obědy včas. Věřím, že se to povede,“ dodal vedoucí stravování.

Rekonstrukce ústavní kuchyně bude stát 12 milionů korun a veškeré prostředky uhradí rozpočet organizace. Přestavba začne 1. června a první strávníci by měli dostat jídlo z nové kuchyně, na konci srpna.

V kuchyni RÚ Kladruby nyní denně připravují snídaně, obědy a večeře pro 280 pacientů a přes 200 zaměstnanců v osmi dietách. Obědy si v jídelně kupují také senioři z nejbližšího okolí ústavu.

„To přechodné období, je pro nás nyní velkým otazníkem,“ přiznal ředitel RÚ. „Strávníci jsou zvyklí na vysokou úroveň a doufám, že až tak velký rozdíl to nebude,“ věří Josef Hendrych.

A jeho slova o výborné krmi potvrzuje i jeden z pacientů, Jaroslav Hes z Bukovan. „Vaří tady až moc dobře. Potřeboval bych shodit pár kilo a myslel jsem si, že to tady, jako v nemocnici, půjde snadno. Ale moc mi tu chutná a hubnout se mi nedaří,“ přiznal.

Ředitel Rehabilitačního ústavu Josef Hendrych se před výběrovým řízením na dodavatele obědů obával především toho, aby vítězná firma nabyla z příliš vzdáleného místa.

„Díky tomu, že se obědy nebudou dovážet z Prahy, ale z Kolína a auto se vyhne problematické dálnici D1, věřím, že s dopravováním obědů nebude problém,“ dodal lídr ústavu.

Šokové ochlazovače a zmrazovače- pomáhají zabránit potravinám, aby v nich odstartoval proces množení přirozených bakterií. Ten má nejideálnější podmínky v rozmezí teplot 35 až 50 stupňů Celsia. Rychlé sražení teploty, procesem šokového zchlazení, anglicky blast chillingu, je v podstatě proces rychlého snížení teploty uvnitř pokrmu ze 70 stupňů Celsia na pouhé 3 stupně. Tím se potlačí množení bakterií a nebezpečí zkažení jídla. Současně se prodlouží doba, po kterou je možné potraviny skladovat. Dalším možným způsobem uchování kvality potravin je jejich šokové, tedy rychlé zmrazení až na -18° Celsia v jádře pokrmu. Trvá čtyři hodiny a tímto způsobem se zamezí vytvoření makrokrystalů vody. Díky tomu se výrazně sníží kvalitativní i hmotnostní ztráta potraviny při rozmrazení a pokrm zůstává chuťově i kvalitativně na úrovni čerstvé potraviny.