A to přes to, že se v pro veřejnost citlivých rozhodováních nabízí například i referendum. Jeho výsledek by byl objektivnější. To platí, i když názor zastupitelstva je legitimní.
S ohledem na Táborská kasárna se nejvíce mluví o obřím zábavním centru. A pak také o záměrech developerů kolonizovat část prostoru a vytvořit tam Nové Město pro tři tisíce lidí. Ale mluví se i o demolici hlavní kasárenské budovy.

Mělo by proto o záležitostech, které změní tvář Benešova na desítky, možná i více let, rozhodovat jeho obyvatelstvo? Nebo by tíha zodpovědnosti měla ležet vždy jen na občany zvolených zástupcích?

Zastáncem rozhodování politiků, je například starosta města Petr Hostek. Vychází při tom z poznatků ankety, kterou zorganizovalo město kvůli integraci a zlepšení dopravy. Na otázky odpovídali studenti benešovských středních škol.

„V dotazníku měli studenti možnost popsat kromě běžných prostředků, jimiž se dostávají do školy, i jiný způsob dopravy. Dozvěděli jsme se, že někteří jezdí na skopcekáře, jiní v létě na hadovi a další chodí do školy po rukou,“ potvrdil Petr Hostek.

U tématu dopravy si to prý město mohlo dovolit. „Ale při rozhodování o Táborských kasárnách, by to měla být serióznější záležitost,“ dodal Petr Hostek.

Veškerá obava ze záměru budovat či bourat v kasárnách vychází podle vedení radnice z obavy z něčeho nového. Lidé prý často s řadou věcí souhlasí, ale kladou si podmínky. „Ať je to na druhé straně města a ať to není u nás,“ potvrdil místostarosta Benešova Jiří Švadlena a dodal, že řada lidí ani nezná oficiální informace města a při rozhodování se řídí podle toho, jak jim situaci vykreslí někdo z jejich okolí.

Proti referendu je ze zásady také opoziční benešovský politik, Zdeněk Zahradníček. „Rozhodnutí bych obecně nechal na komunálních politicích. Co se týká Táborských kasáren, bylo by potřeba změnit regulační a ještě raději územní plán. Návrhy koalice na využitá Táborských kasáren s těmito dokumenty nekorespondují. Jako pomocné, nikoliv rozhodující kritérium bych použil anketu mezi občany,“ dodal někdejší místostarosta Benešova Zdeněk Zahradníček.

Rozhodování politikům nebere ani nejhlasitější kritik současného vedení radnice, Luboš Machulda. „Občané by měli mít možnost se vyslovit k tomu, jak chtějí oblast kasáren využít. A k jejich názoru by měli politici přihlížet. Úkolem politiků je naplnit přání občanů v co největší míře naplnit,“ řekl Luboš Machulda.