Kancelář ve Zborovské ulici opustil podle všeho po nepříliš harmonickém soužití s hejtmanem Davidem Rathem. Z osobních důvodů.

„Ta dvě slova říkají všechno,“ tvrdí Hostek. „Velkou roli v mém rozhodnutí sehrála také nabídka hejtmana Jihomoravského kraje Michala Haška, předsedy Asociace krajů ČR. Nabídl mi, abych šel dělat ředitele právě do Asociace krajů ČR,“ vysvětlil Petr Hostek.

Jedním z probíraných důvodů, proč z kraje zmizel jsou sice nepotvrzené, o to zajímavější informace o dlouhodobých pracovních rozepřích s hejtmanem.

To však mluvčí kraje Berill Mascheková odmítla. „Taková tvrzení jsou nepravdivá,“ uvedla.

Rozepří s hejtmanem si na jednáních krajského zastupitelstva nevšimli ani jeho kolegové z Benešova Jaroslav Duras a Roman Tichovský. Svorně, nezávisle na sobě prohlásili, že se o Hostkově rezignaci dozvěděli teprve z médií.

Petr Hostek však informace o rozepřích zcela nevyvrátil.

„Neřekl bych, že to byly nesrovnalosti, ale spolupráce v některých bodech nebyla naprosto optimální,“ řekl.

Jedním z vrcholů soužití a nejspíš i střetů hejtmana a ředitele úřadu bylo pak jmenování tajemnice MěÚ Kolín.

„Byla to záležitost dost komplikovaná a já jsem na ni měl mírně jiný názor,“ potvrdil Petr Hostek.

Měla na jeho rozhodnutí rezignovat vliv také kritika jeho práce jednou z odborářských organizací krajského úřadu, o níž před časem informoval Benešovský deník?

„Odborářská organizace, o níž mluvíte, se, z mě neznámých důvodů, sama rozpustila. Na úřadu je nyní odborářská organizace, s níž máme velice harmonické vztahy. Oni nás tlačí ke zdi tak, jak nás tlačit mají a už se konečně podařilo podepsat kolektivní smlouvu,“ uvedl nyní už bývalý ředitel krajského úřadu.

Do funkce ředitele Asociace krajů ČR by měl být Petr Hostek jmenován právě dnes. I toto místo, byť se nejedná o ryze volenou funkci, však podléhá vývoji politické situace v zemi. Podobně tomu však bylo i v případě šéfování krajskému úřadu, i když tam závisí post šéfa pouze na výsledcích voleb v jediném kraji.

„Teoreticky to tak je,“ připustil Hostek. „Pokud by Česko přestalo být po dalších krajských volbách oranžové, mohl by se změnit i člověk na tomto místě,“ připustil Petr Hostek, někdejší benešovský zastupitel a neúspěšný kandidát své strany, ČSSD, na post starosty města.

Na nové místo se už Hostek těší. Platově prý na tom jsou oba posty prakticky stejně.

„Práce pro Asociaci krajů ČR však může být velmi tvořivá záležitost,“ míní.

Asociace krajů ČR dříve sídlila v objektu středočeského krajského úřadu ve Zborovské ulici na pražském Smíchově.

Hejtman Rath však instituci ze zdí krajského úřadu vypověděl a místo pak úřad našel na Mariánském náměstí v objektu pražského magistrátu.

Petr Hostek mohl z místa ředitele krajského úřadu odejít už dříve, loni na podzim. Musel by se však stát starostou Benešova. Okolnosti sestavování vedení města po loňských komunálních volbách však nehrály do karet ČSSD a Hostek si proto musel, kvůli možnému střetu zájmů vybrat – buď řadový zastupitel Benešova, nebo ředitel krajského úřadu. Jiné rozhodnutí, než učinil, by udělal jen naprostý blázen.

„Kdybych tehdy mohl předpokládat vývoj, jakým se situace vyvine, asi bych se zachoval trochu jinak. Mrzí mě, že v zastupitelstvu Benešova nejsem, ale jinou volbu jsme vlastně ani neměl,“ domnívá se.

Přes politický vývoj v Benešově, kde vládne Volba pro město společně s TOP 09 a ODS, odpovídá Hostek na dotaz, zda může být z nové pozice užitečný svému městu, kladně.

„Budu se snažit o to být užitečný. Asociace by měla mít vliv na každý, tedy i Středočeský kraj a věřím proto, že se povede dostat zpátky do hry některé z dříve neprůchodných projektů,“ dodal Petr Hostek, od 1. září nový ředitel Asociace krajů ČR.

PETR HOSTEK
Narodil se v roce 1963. Po absolutoriu na VŠ vojenské ve Vyškově v roce 1986 se z Petra Hostka stal profesionální voják se zařazením ekonoma. Ve vojsku skončil v roce 1991. Od roku 1993 pracoval u policie železniční a od roku 1998 na pražské kriminálce. Jako zástupce ředitele středočeské policie pak odešel na post šéfa ředitele Národního bezpečnostního úřadu. Po rezignaci pracoval jako vedoucí kanceláře hejtmana Ratha a později jako ředitel krajského úřadu. Loni byl zvolen za ČSSD zastupitelem Benešova, ale kvůli možnému střetu zájmů mandát odevzdal. Je ženatý, má dva syny, žije v Benešově.