Správu městských bytů zvládneme sami. To je základní myšlenka, kterou prosazují radní Benešova. A hodlají ji také převést do praxe.
„Ještě tento měsíc dáme realitní kanceláři výpověď,“ řekl ve čtvrtek 13. prosince starosta Benešova Petr Kouba.
Majitel RK Petr Nápravník se k novince včera nechtěl vyjadřovat. „Oficiálně nevím nic, o té věci se nyní bavit nechci,“ sdělil do telefonu.
Smlouvu podle starosty sice město vypoví RK ještě letos, správa bytů ale pod novou hlavičkou začne fungovat teprve od druhé poloviny příštího roku. Má totiž půlroční výpovědní lhůtu.
Důvodem ukončení spolupráce s RK je šetrnost. Město ušetří nejméně milion korun a to i když na správu bytů přijme tři nové pracovníky do plného pracovního poměru. Dva budou součástí finančního odboru, jeden, technik, bude zařazen do odboru majetku a investic.
„Město platí realitce dohodnutou částku za byt. Celkově dva miliony sto tisíc korun. Na platy včetně odvodů oněch tří zaměstnanců vydáme milion sto tisíc korun. Vše navíc budeme mít více pod kontrolou a budeme moci problémy řešit,“ uvedl starosta.
Co to znamená? Mělo město s RK nějaké nesrovnalosti?
„Nějaké byly, o tom bych ale nerad mluvil,“ naznačil starosta „tajemství.“ Vzápětí ho ale poodhalil. „Zatímco my budeme muset řešit problémy rozumnou cestou, úředník nebude moci stěžovatele někam poslat, u realitky se nám to stávalo i když jsme na ni kladli důraz, aby záležitosti s nájemníky řešila rozumněji.“
Město však podle svého starosty mělo i jiné problémy. „Některé opravy byly drahé. Od poloviny příštího roku na ně budou vypsána výběrová řízení,“ slíbil Kouba.
I v Benešově žije řada neplatičů. Na ně prý změna nebude mít žádný vliv. „Když je někdo neplatič, je v podstatě jedno, kdo jeho byt spravuje. Budeme ale moci rychleji reagovat. Mnohdy se nám zdálo, že realitka takové záležitosti řešila pozdě.“