VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ratměřický zámek se po dlouhé době otevře veřejnosti v novém kabátě

Ratměřice /FOTOGALERIE/ - Zámek Ratměřice dlouhé roky přehlíželi turisté i místní. Tento fakt by se ale měl již za pár dní dozajista změnit. Zámecký areál totiž díky nynějšímu majiteli dostal novou podobu i funkci.

19.4.2017
SDÍLEJ:

Ratměřický zámek se po dlouhé době dočkal nákladných oprav. Na začátku května bude zpřístupněný veřejnosti park, posléze i restaurace s hotelem. Zájemci se aktuálně mohou těšit na vycházky po krásném areálu ratměřického zámku.Foto: Zámek Ratměřice

Ratměřický zámek ve své historii sloužil různorodým subjektům i majitelům. Výrazné rekonstrukce se ale během své existence nedočkal. Až nyní, od roku 2010, mohou nejen obyvatelé Ratměřic sledovat změny, které se v areálu zámku dějí.

Rekonstrukce zámeckých budov i zušlechtění parku se chýlí ke svému konci. V současné době probíhají poslední dokončovací práce. Od 1. května začne být především park přístupný veřejnosti. Do některých budov zámku se klasičtí turisté nedostanou. Zámek totiž poslouží coby hotel, zájemci se tak budou moci v krásných prostorách buďto ubytovat nebo budou moci využít novou restauraci, která je umístěná v jedné části areálu. Hotel bude sloužit především k ubytování hostů, ale také k pořádání společenských a firemních akcí. Plánují se několikadenní setkání různých zájmových spolků či venkovní koncerty. V galerii zámku také majitel chystá tematické výstavy.

Prostory zámku jen pro hosty

„Vstup do prostor zámku, do současného hotelu, bohužel nebude pro návštěvníky zpřístupněný. Ten bude možný jen při příležitostných akcích pro veřejnost. Po zkušebním provozu bude otevřená také zámecká restaurace, kde se bude možné občerstvit,” uvedla Hana Hartmanová z marketingového oddělení zámku. V restauraci bude možné pořádat i rodinné oslavy a setkání. Po předchozí domluvě bude návštěvníkům k dispozici také uzavřený salónek s kapacitou 16 až 20 hostů s promítacím plátnem. Za přívětivého počasí budou moci příchozí využít i zahrádku před restaurací, která bude zastřešená slunečníky.

Park bude pro veřejnost otevřený každý den, jak o víkendech, tak i během vybraných svátků, v době od 10 do 17 hodin. „Do parku bude možný vstup s kočárky a vozíčky. Návštěvníci se budou moci skoro v celém areálu volně procházet, kromě míst, které budou vyhrazené jen pro hosty hotelu. Pro zájemce také připravujeme nabídku piknikových košů, jejichž obsah bude možné konzumovat v zámeckém parku,” doplnila Hana Hartmanová.

Spolupráce s obcí i obyvateli

S novým majitelem zámku spolupracuje i vedení obce Ratměřice, které si nastolené vztahy pochvaluje. „Jsme třeba účastníky stavebních řízení. To, co se týká obce, samozřejmě konzultujeme. Aktuálně jsme třeba řešili, kde bude stát informační panel zámku, který byl měl být umístěný na obecním pozemku,” uvedl starosta Ratměřic Viktor Liška. Jelikož firma, kterou vlastní nový majitel zámku, je tiskařská, využívá také vedení obce jejich služeb pro tisknutí obecních materiálů.

V současné době začal i nábor nových zaměstnanců, kteří většinou pochází z bezprostředního okolí zámku. „Zaměstnání místních lidí vidíme jako jasné pozitivum. Rádi bychom spolupracovali s lidmi, kteří mají k místu vztah. Budeme si vážit každého místního občana, který bude svou práci dělat zodpovědně a srdcem,” dokončila Hana Hartmanová. Například současný správce zámku je místní obyvatel a svým nasazením může ostatní lehce inspirovat. Starosta Ratměřic také s novým zámeckým majitelem vyjednal prohlídku prostor pro obyvatele obce. Především bývalé zaměstnankyně z období, kdy zámek fungoval coby ústav pro děti, se těší na otevření zámku a porovnání minulých a nynějších prostor.

Historie zámku

V roce 2010 odkoupil celý zámecký areál Tomáš Novák, který je zároveň majitelem jedné z největších tiskáren v České republice. Zámek měl již od svého zrodu štěstí na majitele, kteří toto místo budovali s citem a především srdcem. Nejvýrazněji se do této podoby promítly významné rody Chotků v 18. století a Kabešů v 19. století. Po druhé světové válce byl zámek Vladimíru Kabešovi mladšímu znárodněn a od té doby jej vlastnil stát. Během socialistické éry zámek úžívalo několik subjektů. Nejdříve v zámku operovala Socialistická akademie Praha. Následně v roce 1953 byl v zámku zřízený Kojenecký ústav Ústavu národního zdraví. Od roku 1972 byl také sídlem Ústavu sociální péče pro mládež, řízeného Magistrátem hlavního města Prahy. V letech 1972 až 1974 byla uskutečněná oprava střechy zámku, fasády a byly v něm provedené i vnitřní úpravy, o tři roky později byla zbouraná bývalá konírna v severozápadním cípu parku. V roce 1990 se začalo se stavbou nového pavilonu Ústavu sociální péče na místě bývalé konírny v zámeckém parku. V 90. letech 20. století bylo vlastnictví ratměřického zámku a parku v rámci restitučního řízení vráceno Vladimíru Kabešovi a Ústav sociální péče budovu zámku uvolnil. Přestěhoval se do Odlochovic. Přestože staronový vlastník žil dlouhodobě v USA, stačil za poměrně krátkou dobu nákladně opravit stovky metrů zdí kolem parku a altán v jižní části ohradních zdí. Po smrti Vladimíra Kabeše o zámek ani park nikdo nepečoval, a proto areál chátral.

Autor: Lucie Sedláková

19.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Česko zpívá koledy se už podruhé konalo v aule benešovského gymnázia.

Koledy si může zazpívat každý

Nové jízdní řády Českých drah, které budou platit od neděle, představili v pondělí na tiskové konferenci v Praze ředitel pražské organizace Ropid Petr Tomčík, ředitel Integrované dopravy Středočeského kraje (IDSK) Petr Tomčík a regionální obchodní ředitel
14

Domů na Benešovsko se svezeme vlakem také v noci. Navíc levněji

Na zimu se připravují také zvířecí pacienti v paraZOO

Vlašim - Handicapovaná zvířata, která žijí ve vlašimské paraZOO, již od konce listopadu odpočívají. Zaslouží si to. Po hlavní sezóně, kdy se na ně chodily koukat davy návštěvníků, mají konečně chvíli klid.

Ve středu v Benešovském deníku: prvňáci ze ZŠ Vorlina ve Vlašimi

Benešovsko - Už ve středu pokračuje ojedinělý seriál Deníku, v němž se představí všechny děti, které letos nastoupily poprvé do školy. Prohlédněte si jejich rozzářené tváře plné očekávání nových vzrušujících zážitků. Ve středu 15. listopadu pokračujeme fotkami usměvavých dětí  ze ZŠ Vorlina ve Vlašimi.

OTS válcují jednoho soupeře za druhým

Neveklov – V neveklovské hale se odehrály další zápasy okresního přeboru ve futsalu, ve kterých bodovaly všechny týmy.

Středočeši dostávají nižší penze než Pražané. A pobírají je kratší dobu

Střední Čechy – Být penzistou-mužem v Kladně, v nejbližším okolí metropole nebo i v Mladé Boleslavi může být celkem příjemné. Alespoň z finančního pohledu. Stejně jako být důchodkyně opět poblíž Prahy nebo v Mladé Boleslavi. Naznačují to alespoň nejnovější údaje České správy sociálního zabezpečení o výši průměrných důchodů. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT