Nikdo se přitom nepodivoval nad tím, co je to za divnou informaci, když utkání ještě neskončilo. Místní věděli své. V sobotu odpoledne jim šlo nejen o body do fotbalové tabulky, ale také o milion korun. A také o celorepublikovou prestiž. Jako vítěz krajského kola soutěže Vesnice roku 2010 zastupovaly Ratměřice střední Čechy v republikovém finále. A při sobotním vyhlašování výsledků v rámci mezinárodního folklorního festivalu Luhačovicích na Zlínsku to vyšlo! Ratměřice získaly prvenství v obrovské konkurenci – do 16. ročníku soutěže se letos přihlásilo rekordních 361 vesnic. Byl to ale boj. Porotci, kteří zasedli k jednání v pátek večer, se na výsledcích shodli teprve nad ránem…

„Turista by se u nás neměl nudit,“ zve k návštěvě obce se 260 trvale hlášenými obyvateli starosta Viktor Liška. Mimochodem – v Luhačovicích i on sám překvapoval, kde se objevil; jak svým mládím, tak dlouhými zvlněnými vlasy. „Návštěvníky bych pozval hlavně na spoustu kulturních aktivit, které pořádáme,“ řekl první muž obce, jenž vítězství přičítá aktivitě a činorodosti místních, jejichž zásluhou získaly Ratměřice pověst obce, kde se stále něco děje. Ostatně – kde jinde se automobilistovi může přihodit, že v ostré zatáčce před zámkem spatří nablýskanou historickou hasičskou stříkačku, takže jeho oči nevědí, co sledovat dřív – a jako autor těchto řádků stačí jen taktak v poslední cíli stočit volant správným směrem? V Ratměřicích si lze prohlédnout hasičské minimuzeum, k návštěvě zve starosta Liška i do zámeckého parku, známé je i sochařsko-malířské sympozium. To ale připomíná jen pro ty, kteří by snad mysleli, že nejvýznamnější pamětihodností v okolí je janovská mohyla připomínající jednu z posledních velkých bitev třicetileté války. Ano, historické události krajem prošly – i současnost má ale co nabídnout. Proslulost doléhající široko daleko si získala například originální venkovní galerie, kterou každé léto připravuje pro potěchu kolemjdoucích Vladimír Vondrejs na plotě své nemovitosti. Ovšem – místní dokážou pohlížet i do budoucnosti.

Za vítězství v celostátní finále si Ratměřice odnášejí prémii milion korun. Další milion získaly za vítězství ve středočeském kole soutěže. Starosta Liška ale ani na chvilku nezaváhal při dotazu na to, jak se získanými penězi naloží. „Chceme zrekonstruovat sportovní areál, opravit obecní úřad, vylepšit komunikace,“ řekl Deníku.

O kraji, kde i lišky říkají „dobrý den“

Soutěž Vesnice roku (jejímž hlavním vyhlašovatelem je ministerstvo pro místní rozvoj a spolupracují také například Spolek pro obnovu venkova ČR, Svaz měst a obcí ČR či ministerstvo zemědělství; zapojují se ale rovněž ministerstvo kultury, Společnost pro zahradní a krajinářskou tvorbu, Svaz knihovníků a informačních pracovníků, Folklórní sdružení ČR a Sdružení místních samospráv ČR) se letos konala již pošestnácté. Jejím hlavním cílem povzbudit obyvatele venkova k aktivní účasti na rozvoji svého domova a ukázat, že vesnice nemusí být místem, kde lišky dávají dobrou noc.

Významná je také možnost předávat si navzájem zkušenosti. Ratměřičtí se letos soutěžního klání zúčastnili popáté. Za sebou v celostátním finále zanechali městys Koloveč z Domažlicka na druhém místě; třetí příčka patří obci Hlavnice z Opavska. Přihlásit se mohla kterákoli obec, která má maximálně 5250 obyvatel. Loni v konkurenci 325 obcí získala celkové prvenství obec Tučín na Přerovsku.