Co mají tyto akce společného? Všechny získaly v posledním půlroce několik desítek tisíc korun podpory z Fondu hejtmana Středočeského kraje. A všechny se vztahují k jedné lokalitě - k Hostivici na Praze-západ. Právě v tomto městě žije současný středočeský hejtman David Rath (ČSSD), který je tam dokonce zastupitelem.

Hostivických příspěvků z hejtmanského fondu lze přitom napočítat ještě podstatně víc. Řadí se k nim podpora místní koloběžkiády, tenisového dne, vodních hrátek, pohádkového lesa, chovatelské výstavy, letních dětských táborů i činnosti sportovců. „Od prosince do června směřovalo do Hostivice 19 příspěvků v celkové částce 614 298 Kč,“ upozornil Rathův předchůdce na hejtmanském postu Petr Bendl (ODS). A připomněl, že fond hejtmana činí pro letošní rok osm milionů korun. Zdaleka v něm tedy nebude dost prostředků na to, aby hejtman mohl být stejně štědrý i k žadatelům z ostatních lokalit. Již vyplacené peníze hostivickým zájemcům totiž vyčerpaly 7,68 procenta z celkové částky, tedy jednu třináctinu. „Myslím, že si David Rath doma buduje kult osobnosti,“ prohlásil Bendl.

Za zvlášť křiklavý případ považuje bývalý hejtman vyplacení pětadvaceti tisíc konkrétní žadatelce jako příspěvek na masérský kurs. Tím ale Ratha rozpálil doběla. „Pokud to Petr Bendl kritizuje, je naprostý asociál,“ prohlásil hejtman. „Jde o těžce handicapovanou nevidomou paní, odkázanou na invalidní důchod a pomoc druhých, která má vůli najít si práci a zapojit se do života,“ vysvětlil.

O tom, kdo svému bydlišti prospěl více, navíc podle Ratha není pochyb. Bendlovi vyčetl, že na stavbu obchvatu „vesnice Lány“, kde nyní žije, poslal 300 milionů korun. „Navíc ho buduje firma, kde je společníkem Jaromír Jágr starší, jehož syn se účastnil volební kampaně na straně ODS,“ naznačil další souvislosti. A do Kladna, odkud pochází, prý loni Bendl poslal 30 milionů korun na revitalizaci průmyslového areálu Poldi – přičemž toto město nelze považovat právě za chudé…

V Bendlův neprospěch hovoří podle Ratha i srovnání objemu peněz, které jsou v hejtmanském fondu k dispozici. „Nyní je tam osm milionů, můj předchůdce tam měl milionů dvanáct,“ zdůraznil nynější hejtman. A ani tím nebyly jeho námitky vyčerpány. „Do Kladna, kde Petr Bendl dříve starostoval, poslal loni jeden milion sto sedmdesát devět tisíc korun,“ konstatoval Rath. Sám se tomu ale nepodivuje. „Více ho tam znají – a tak se na něj více obraceli. Stejně jako mě zase více oslovují Hostivičtí,“ připomněl.

Pro rozdělování příspěvků z fondu hejtmana neexistují podle Ratha kvóty či limity. „Je to podle toho, kdo se přihlásí a je vybrán,“ podotkl. Neuměl ale vysvětlit, proč jistému skautskému středisku neposlal na opravu klubovny ani korunu, zatímco hostivické skauty podpořil hned čtyřikrát; celkem obdrželi 52 tisíc. „Většinou se z fondu hejtmana dávají příspěvky na pořádání akcí, ne na opravy či pořizování movitých a nemovitých věcí,“ konstatoval pouze obecně. Tomuhle pravidlu ovšem neodpovídá hned několik položek ze seznamu Rathových peněz pro Hostivici, který Bendl poskytl novinářům. Rath nicméně nabídl i další vysvětlení: „Žádostí chodí stovky – a ne všechny splní náležitosti.“