VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Raná péče pomáhá s výchovou postižených dětí v rodinách

Tloskov – Po celý uplynulý týden probíhala celostátní akce Týden rané péče organizovaná Společností rané péče, která v letošním roce oslavila své pětadvacáté narozeniny, a do které se zapojilo i Centrum sociálních služeb Benešov.

16.11.2015
SDÍLEJ:

Služby rané péče pomáhají rodinám s dětmi, které se narodily s postižením.Foto: archiv služeb rané péče Centra sociálních služeb Tloskov

„My jsme se do této akce, která podporuje práci v rodinném prostředí, pomáhá rodinám s dětmi se zdravotním znevýhodněním a postižením zapojili už potřetí," vysvětlila v úvodu vedoucí služeb raná péče a sociální rehabilitace pobytová CSS Tloskov Radka Jiroušková s tím, že projekt Týden rané péče, který se v letošním roce koná již poosmé podporují velká města jako je například Praha, Ostrava, či třeba České Budějovice.

Raná péče je bezplatná terénní sociální služba, která pomáhá rodinám překonávat těžké situace při výchově dítěte s postižením od narození do sedmi let jeho věku. Cílem je pomoci rodinám a vytvořit takové podmínky, aby mohlo jejich dítě vyrůstat v domácím prostředí a rodina nemusela přistoupit k ústavní péči. To byl i cíl kampaně, jejímž letošním mottem bylo Domov je doma, kterou si na týden od 9. do 15. listopadu připravilo Centrum sociálních služeb Tloskov.

„Stejně jako v loňském roce i letos jsme v rámci Týdne rané péče uspořádali pod záštitou Elsy Zemánkové, genetičky a dětské lékařky, s kterou už řadu let úzce spolupracujeme přednášku pro pediatry právě na téma rodiny s dětmi se zdravotním postižením," přiblížila jednu z mnoha aktivit v průběhu týdne RP Radka Jiroušková.

Součástí loňského týdne byla i Mikulášská besídka v kavárně v areálu tloskovského CSS, kde se sešli rodiny, které vychovávají postižené děti.

„Takovéto akce pořádáme pravidelně dvakrát do roka, ale vzhledem k tomu, že letošní ročník Týdne rané péče byl už v polovině listopadu, mikulášské setkání se nekonalo," lehce si posteskla vedoucí služeb raná péče.

„Tedy ne v rámci kampaně. Jinak se samozřejmě mikulášská konat bude," zdůraznila Radka Jiroušková.

Tloskovská služba rané péče se snaží představit svou činnost nejen v rámci propagačního týdne, ale nejrůznějšími způsoby i v průběhu roku. Propagují ranou péči, pořádají nejrůznější přednášky, besedy, kulturní akce, oslovují média.

„Tím, že podporujeme výchovu dětí se zdravotním postižením v rodinách, snažíme se, aby setkání všeho druhu neprobíhala v centru sociálních služeb, ale mimo něj. Zatím sice sídlíme v Tloskově, ale v této době se snažíme získat prostory v Benešově, jelikož cítíme, že je důležité, aby rodiče do tloskovského centra nejezdili, ale aby za námi mohli přijít do města, kde působí i jiná centra po děti," vysvětlila vedoucí služeb raná péče, která si uvědomuje, že prostředí CSS Tloskov může na někoho působit stresujícím způsobem. Proto se snaží veškeré své aktivity, nejen Týdny rané péče prezentovat mimo půdu ústavu.

Autor: Martina Křečková

16.11.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Týnec byl produktivnější než Teplýšovice

I. A třída: Divišov - Vyšehořovice 0:2
4

Divišovská Jawa Vyšehořovice nepřejela

Na hradě Český Šternberk ožily historické postavy

Český Šternberk - Na vlastní oči se v doprovodu historických osobností z rodu Sternbergů seznámili zájemci s historií hradu Český Šternberk. V sobotu 21. října mohli přítomní navštívit komentovanou prohlídku, při které se potkali třeba s rodiči současných majitelů hradu nebo s Václavem ze Sternberga.

Děti pouštěly draky nad sázavským kopcem Skřivánek

Sázava - Sobotní slunečné odpoledne přímo vybízelo k účasti na Drakiádě v Sázavě, kterou pořádalo místní Rodinné Centrum Putti na kopci Skřivánek.

Votice potřetí za sebou doma prohrály

Votice – V 11. kole fotbalové I. A třídy ve skupině A nestačily Votice na umělé trávě na lídra tabulky z Hřebče, ale zápas se musel divákům líbit, když viděli řadu šancí.

Podnapilá žena obtěžovala sousedku v Jankově

Jankov - Podnapilá žena v Jankově se nedala odbýt a stále se snažila dostat do domu sousedky, která byla v tu dobu zamčená u sebe doma. Proto v sobotu 21. října kolem 17. hodiny vyjely do ulice Karlova složky integrovaného záchranného systému. Před samotným příjezdem na místě hlídkovala státní policie.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení