Brambory nelze skladovat při hodně nízkých teplotách. Vhodná skladovací teplota pro konzumní brambory je asi pět stupňů Celsia. Klesne-li pod tři stupně Celsia, mohou hlízy získat nasládlou chuť. Pokud tedy sklep větráme, nezapomínáme větrací otvor včas zavřít, a když hrozí velké mrazy, dobře ho utěsníme, třeba tak, že před sklo připevníme polystyrenovou desku. Hlízy určené pro sadbu snesou teplotu nižší, dva až čtyři stupně Celsia, ale namrznout nesmějí.

Brambory by se ve sklepě neměly skladovat ve vysokých vrstvách. V tomto případě by je mohlo ohrozit šednutí dužniny. Poznáte ho velmi snadno, jakmile bramboru rozkrojíte - na okrajích jsou patrné šedé až černé skvrny, které se mohou postupně rozšiřovat až ke středu hlízy. Kromě nesprávného skladování může tuto chorobu zapříčinit také nešetrné zacházení při sklizni nebo to, že hlízy během skladování zbavujeme klíčků.

Mečíky nejčastěji napadají třásněnky mečíkové. Ty poškozují listy a květy, při skladování i hlízy. Obvykle se schovávají v suchých šupinách na povrchu hlízy, a pokud mají vhodné podmínky, hlavně vyšší teplotu, množí se a poškozují hlízy. Suché šupiny a zbytky listů byste tedy měli odstranit. Můžete to udělat i nyní, dodatečně. A jestli byly vaše mečíky během sezony třásněnkami napadeny, hlízy pro jistotu postříkejte, vhodným přípravkem je například Actelict.

Pozorováním své vlastní zasněžené zahrady se můžeme leccos dozvědět a podle toho upravit výsadbu. Tam, kde sníh taje nejrychleji, je místo vhodné pro teplomilné rostliny. Pokud někde sníh dlouho neroztává, znamená to, že je tam takzvaná mrazová kotlina. Stejně tak si můžeme všimnout, kam vítr navál nejvíce sněhu, a kde je naopak závětří, také s tím pak musíme při příští výsadbě počítat.

Během zimy kontrolujeme oplocení zahrad. Též je nutná kontrola uskladněného ovoce a zeleniny. Veškeré poškozené plody a hlízy odstraníme.