V září je v zeleninové zahradě nejzávažnějším škůdcem pochmurnatka mrkvová. Druhá generace tohoto škůdce klade vajíčka v druhé polovině srpna a v září a způsobuje poté červivost mrkve. Ekologickou ochranou je přikrývání mrkvových záhonů bílou netkanou textilií v období před kladením vajíček.

Od konce srpna a po celé září ponecháváme přikryté netkanou textilií i porosty póru, neboť tento zásah je šetrnou a účinnou ochranou proti vrtalce pórové. Nálet vrtalek se pozná podle tečkovitých vpichů do listů hostitelských rostlin. Vrtalka pórová je malá dvoukřídlá muška, jejíž larvy na jaře poškozují listy cibule kuchyňské, v létě pak rostliny póru.

Celý měsíc je ideální pro výsev špenátu. Nejenže do zimy dobře naroste, ale rostliny z pozdnějších výsevů také spolehlivě přezimují a vyvinuté listy pak můžeme sklízet už brzy z jara. Pro naše podmínky jsou vhodné třeba odrůdy Emilia F1 nebo Winter Riesen, které přezimují i v silných mrazech.

Koncem září je také vhodná doba pro výsev listového kozlíčku - polníčku. Tato zelenina je u nás méně využívána, přestože je vynikající dietetickou plodinou se spolehlivým přezimováním. Už velmi brzy zjara umožní sklizeň čerstvých listů, které budou zdrojem prvních vitamínů. V září je také ideálním obdobím pro založení nového trávníku, příznivé teploty, kratší den a dostatek vláhy jsou zárukou rychlého klíčení travního osiva.

Vyčistíme, vybílíme a vysíříme sklep, očistíme a vydezinfikujeme police a lísky na ovoce. K dezinfekci použijeme jednoprocentní roztok Chloraminu nebo přidáme do vody přípravek Savo v jednoprocentní koncentraci.

Dokončujeme ošetřování plodů jabloní proti pihovitosti dužniny solemi vápníku. Rozhodující je poslední postřik čtrnáct dnů před sklizní, a to například jednoprocentním Kalkosolem 25 nebo jednoprocentním ledkem vápenatým.