Kolik návštěvníků za rok navštíví Muzeum Podblanicka?
V minulém roce to bylo bezmála sedmnáct tisíc návštěvníků počítáno i s různými akcemi, které pořádáme. To je tak průměr. Předchozí rok byl ještě o něco úspěšnější, to návštěvnost vyskočila na dvacet tisíc lidí. Hodně chodí rodiny s dětmi, také prarodiče s vnoučaty. O poznání méně než dřív je školních výprav a výletů.

Co zde mohou v letošním létě návštěvníci muzea očekávat?
Připravili jsme další, v pořadí už pátou Zámeckou muzejní noc. Ta se uskuteční 11 června a návštěvníky této akce čeká například od 17 hodin vernisáž výstavy nazvané Vesečtí z Vestce. Tato letní výstava je věnována jednomu nižšímu šlechtickému rodu z Podblanicka. Výstavu pořádáme ve spolupráci s potomky tohoto rodu, který je na Podblanicku rozeset do dnešních dnů. K vidění budou písemné dokumenty, památky po prarodičích různé další rodové artefakty.

Jaké další akce jste na Zámeckou muzejní noc přichystali?
Milovníci vážné hudby a poezie se mohou těšit na komorní koncert dua Miroslav Matějka a Jan Riedlbauch Rozmlouvání a zaříkávání. Jedná se o lyrické, vášnivé setkání hudby a recitace. Otevřeny budou všechny stálé expozice, Vlašimská brána s Podblanickou galerií a kdo bude mít chuť může se po ukončení koncertu vydat s průvodcem na noční procházku Vlašimským parkem spojenou s prohlídkou Starého hradu.

Jaké jsou muzejní prázdniny, znamenají volno i pro pracovníky?
To v žádném případě, naopak. Letos chystáme hned na začátek prázdnin premiérovou akci nazvanou Vostrovecké slavení, která by měla připomenout dějiny zámku. Scénář ještě nemá zcela definitivní podobu, ale návštěvníci se určitě mají na co těšit. Počítáme 6. července s vystoupením skupiny historického šermu, koncertem dobové hudby, budou k vidění repliky historického ošacení, k ochutnání budou staročeské dobroty a rádi bychom v případě úspěchu akce v této tradici pokračovali i v dalších letech.

Mohou se i letos obyvatelé a návštěvníci města těšit na další Dny evropského dědictví?
Samozřejmě. Také letos v druhé polovině září proběhnou tradiční Dny evropského dědictví a stejně jako v uplynulých letech na závěr sezony park ožije celou řadou akcí, na nichž se podílíme podobně jako při Dni Země nebo Májových slavnostech s Podblanickou galerií, městem Vlašim, ochránci přírody a Podblanickým infocentrem.

KAREL CHLUMEC