Návštěvníci úřadu, jimž to pracovní doba nedovoluje, tak nemusí čerpat dovolenou a díky poříčské radnici mohou využívat všech běžných služeb včetně ověřování podpisů a listin i služby Czech Point.

„Takto fungujeme už déle než rok, vždy první sobotu v měsíci. Býváme tu zpravidla ve třech. Starosta, já a asistentka,“ uvedl místostarosta Poříčí Jan Kratzer s tím, že pravidelné víkendové úřední hodiny zavedli hlavně proto, aby si zaměstnaní lidé došli na úřad tehdy, když potřebují.

"Obec je na tom finančně dlouhodobě špatně a v rámci zlepšování služeb tento přístup nestojí úřad ani korunu. S různými požadavky v tyto dny přichází pět až šest klientů,“ doplnil místostarosta.

Příklad hodný následování zatím nenalezl na Benešovsku následovníky. Největší města regionu zatím neuvažují, že by podobným způsobem vyšli lidem vstříc. „Zatím jsme žádné takové požadavky od lidí nezaznamenali,“ tvrdili shodně tajemník MěÚ Vlašim Karel Balík a benešovský místostarosta Roman Tichovský.

Rozdíl mezi nimi byl jedině v tom, že zatímco ve Vlašimi ani do budoucna o takové službě neuvažují, v Benešově přemýšlí o prodloužení pracovní doby pro veřejnost v úředních dnech o celou hodinu.

KAREL CHLUMEC