Během nich se Hlavničkův tým k realizaci záměru, kvůli známým okolnostem „přeběhu“ dvou zastupitelů do tábora opozice a pádu jeho vlády v úvodu roku 2016, nedostal. Ale ani nový tým starosty Petra Hostka, byť i on se prostřednictvím Kulturního informačního centra (KIC) Benešov k lodičkám hlásil, nespustil na vodu jedinou pramičku.
Teď radnice, znovu se starostou Jaroslavem Hlavničkou, svůj někdejší nápad oživuje. Začíná ale stejně, jako v roce 2015, od nuly. „Tehdy jsme ale s památkáři už byli domluveni na tom, jak budou lodičky vypadat nebo kde budou mít přístaviště,“ připomněl benešovský starosta.
Jenže od té doby uplynula poměrně dlouhá doba bez konkrétního uplatnění názoru a připomínek památkářů. Proto bude Benešov kvůli výletním plavidlům nyní muset znovu nejprve jednat. A hlavně se s Národním památkovým ústavem Středočeského kraje domluvit. Bez jeho dobrozdání se v zóně národní kulturní památky „nehne ani stéblo.“ Platí to i o spuštění pramic na hladinu nádrže pod zámkem.
V Konopišti, pokud se záměr radnice zdaří, by pak měli být uspokojeni čtyři až šest veslařů. Ti si budou moci plavidlo půjčit u mola v „maríně.“ Vzniknout by měla zhruba na hraně oplocení přírodního divadla, na straně blíž k Žofínu, mostu v zadní části nádrže.
Konopišťská flotila bude muset mít podobu odpovídající nárokům památkářů. „Budou to dřevěné pramice natřené černou nebo tmavě hnědou barvou, aby působily co nejvíce retro,“ připomněl Jaroslav Hlavnička.
Podle starosty by se lodě v Konopišti měly objevit do půl roku. Provozovatelem floty bude KIC. To má ostatně i prostory v blízkém amfiteátru. Pořízení lodiček přijde KIC, respektive město, na částku do 200 tisíc korun. Kolik bude stát návštěvníky hodina plavby, není zatím stanoveno.
Téměř jisté ale je, že v případě zahájení plaveb bude potřeba člověka na půjčování a kotvení plavidel. S největší pravděpodobností brigádníka. I on ale bude muset být schopen splnit podmínky způsobilosti pro výkon této „vodní“ služby.