„To tady klidně ta tržnice mohla ještě stát. Vždyť to tam už jakou dobu vypadá jako ve Stalingradu,“ zhodnotil včera jeden z provozovatelů benešovské restaurace, ale jméno zveřejnit nechtěl.

„Naopak motoristé nedostatek vnímají jako klad. Právě tam mohou dál bezplatně parkovat. Jako na jednom z mála míst v samém srdci Benešova.

„Je dobré, že to tady takhle zůstalo a že prostor město neoplotilo,“ je přesvědčen asi třicetiletý řidič octavie, který se představil jako Mirek.

Tržnice však na svém místě dlouhodobě zůstat nemohla. Její demolici plánovalo už předešlé vedení Benešova, ale kvůli výměně na postech funkcionářů města, k tomu nedošlo. To se podařilo až nejužšímu vedení radnice v polovině loňska, přes to, že o tom nejspíš nevěděla ani městská rada. Ta kvůli tomu vzala v polovině loňského listopadu na vědomí neplatnost dříve uzavřené a také už realizované smlouvy o demolici. Byla to ale jen jedna z pěti takto dodatečně ošetřených smluv.

„Jak může být smlouva neplatná, když už je dílo odevzdáno,“ uvedl k tomu někdejší starosta Benešova Jaroslav Hlavnička a nabídl i své vysvětlení. „Výběrové řízení neschválila rada, ale přesto byla smlouva o dílo uzavřena,“ řekl.

Podle Veroniky Kondrátové, která byla loni vedoucí oddělení komunikace benešovské radnice, šlo o pochybení jednotlivce - úředníka. Jakého, neupřesnila.

„Byla už přijata opatření a učiněny kroky, které zamezují opakování takového pochybení. Situace byla právně narovnána dle platné legislativy,“ vysvětlovala.

Na místě někdejší tržnice by mělo podle představ současného vedení města vyrůst další náměstí. Jenže k jeho vzniku je nyní stejně daleko, jako na jaře.

„Tržnice byla zbourána, protože byla nebezpečná, ale do dnešního dne nemáme definitivní dohodu s jedním z účastníků stavebního řízení, abychom konečně mohli dodělat to, co chceme,“ uvedl na konci července při tiskové konferenci radnice starosta Benešova Petr Hostek, přes to, že v polovině dubna informovala Helena Kaňková, vedoucí Odboru rozvoje města a správy majetku, že stavební povolení k zahájení rekultivace místa, které blokoval jeden z účastníků řízení, je už vyřešeno. „Naštěstí už při jednání došlo k dohodě a dojde i k odblokování procesu,“ tvrdila vedoucí odboru.

Změny, která chystá Na Blátě vedení města, však nebudou definitivní. Půjde vlastně o provizorium vyplývající ze současného územního plánu. Konečnou podobu pak místo získá teprve s novou podobou územního plánu.

„Doufám, že změna územního plánu bude schválena a na místě někdejší tržnice nebude muset být, podle starého územního plánu, veřejná zeleň,“ nastínil vize na blízkou budoucnost starosta Benešova s tím, že jeho vedení chce Na Blátě vytvořit skutečné, nové náměstí. „Bylo by to další místo, kde by se lidé mohli potkávat,“ dodal.

Na podobu místa už existuje také vizualizace. Podle ní na místě někdejší tržnice vyroste jakési schodiště vhodné i k posezení, stánek s občerstvením a také tolik nedostatkové veřejné toalety. To vše vyvedeno nebo doplněno o dřevěné prvky.