Zpráva poněkud ukrytá ve stínu dozvuků komunálních voleb, se zrodila ještě před nimi. Den před mimořádným jednáním zastupitelstva Benešova a dva dny před komunálními volbami, se ve středu 3. října sešla městská rada tvořená zástupci ČSSD a ANO. A ti při neveřejném jednání rozhodli o záležitosti, která už dříve vyvolávala u řady Benešáků odmítavé postoje.

„Rada města projednala a na základě hlasování 6 pro, 0 proti, 0 zdržení, 0 absence schvaluje výběr dodavatele pro akci Demolice objektů Táborská kasárna,“ stojí v usnesení benešovské rady z úvodu října.

Zápis rady přidává i cenu, více než 1,3 milionu korun bez DPH. V dokumentu stojí také přesné určení domů, kterých se demolice, týká. Jedním z nich je bývalá vojenská jídelna stojící v těsném sousedství někdejšího štábu, nyní rekonstruovaného na dům sociálních služeb.

Druhý objekt určený na odstřel stojí na opačné straně současného parkoviště. Jeho význam pro obyvatele města je proti jídelně vojska, nesrovnatelně větší. Před několika lety tam, uvnitř vybydleného objektu, už dokonce začaly jakési sanační práce prováděné zednickými učni. Tím fakticky začala rekonstrukci objektu a jeho příprava na vznik Muzea 102. pěšího pluku Benešov. Práce ale brzy, bez většího hmatatelného výsledku skončily a od té doby podlouhlý dům chátrá.

„Oba objekty už měly být dávno dole,“ je přesvědčený starosta Benešova Petr Hostek. „Objekt vojenské policie stojící na okraji Husova náměstí v dolní části parkoviště, brání výstavbě komunikace do vnitrobloku areálu kasáren,“ míní starosta s tím, že využití uvolněného místa popíše na Fakultě architektury nyní vznikající generel Táborských kasáren. „Je to běh na osm let, nikdo tam nyní nic neplánuje stavět,“ dodal.

Oba domy jsou podle vyjádření Petra Hostka nevyužité a zanedbané, pomalu se rozpadají a jinou možnost, než je odstranit, proto nevidí.

Naprosto opačný názor na obě stavby má někdejší místostarosta Benešova a člen Spolku přátel Konopiště, Tomáš Podhola. Oba objekty podle něj stojí za to, uchovat.

„Proto jsme už v roce 2014 posunuli v územním plánu komunikaci, která vede do vnitrobloku kasáren. Ta ulice, jejímuž zrodu dům bránil, tam dnes už stojí, tak není důvod objekt bourat,“ uvedl Podhola a připomněl, že využití najde určitě i objekt bývalé jídelny, na druhé straně parkoviště.

V tom dolním, u Husova náměstí, má podle Tomáše Podholy vzniknout nejen Muzeum 102. pěšího pluku, ale Táborských kasáren jako takových vůbec. „Pluk a naše kasárna má díky mužům i ženám, kteří tady sloužili, opravdu stále hodně příznivců v celém Česku a také na Slovensku, a proto by byla škoda tuhle historii našeho města nadobro zlikvidovat,“ dodal Tomáš Podhola.