„Vyjížděli jsem k případu mrtvého orla mořského, který byl nalezen na farmě Pecínov, přímo na pastvině. Byla vedle něj i mrtvá, napůl snědená, bílá slepice. Orla našel zaměstnanec farmy Pecínov, který se tam stará o koně, a hned nám zavolal,“ řekl Petr Švingr, vedoucí Záchranné stanice pro živočichy ČSOP Vlašim.

Na místě nálezu byl také proveden průzkum okolí pomocí cvičeného psa, který nalezl ještě zbytky selete, srnky, dva krkavce a jednoho dalšího dravce. Přičemž byly nalezeny i návnady.

„Ihned jak jsme tento případ zaznamenali, jsme to oznámili na Českou společnost ornitologickou a na obvodní oddělení policie. Ještě ten den si pro orla i pro slepici přijeli lidé ze Státního veterinárního ústavu, aby provedli pitvu, zda se jedná o karbofuran, nebezpečný a zakázaný jed,“ uvedl Petr Švingr.



Případem možného travičství se skutečně nyní zabývá i policie, jak potvrdila tisková mluvčí benešovských policistů Veronika Čermáková. „V dané věci jsme zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu týrání zvířat,“ doplnila mluvčí s tím, že podrobnější informace k případu nemůže uveřejnit, jelikož ho právě kriminalisté vyšetřují.

Případy travičství zvířat na Benešovsku

Kliknutím zvětšíte.

Ochránci zvířat také žádají, aby v případě nálezu mrtvého dravce poblíž návnady, či dokonce nálezu více uhynulých zvířat, informovali lidé příslušné orgány. A zároveň také na nic v okolí mrtvého zvířete nesahali. Jed, který se nejčastěji při travičství používá, není totiž toxický pouze po jeho požití, ale také po vdechnutí či potřísnění kůže.

„K travičtství se používá především karbofuran. Přesněji řečeno zakázaný insekticid, který tento nervový jed obsahuje. K usmrcení jakéhokoli zvířete stačí jen pár kapek a otrávené návnady jsou tak potencionálně nebezpečné i pro člověka,“ dokončil Petr Švingr z ČSOP Vlašim. V Evropské unii je karbofuran zakázán již od roku 2008, a to nejen jeho použití, ale také jeho skladování a prodej. I tak se ale leckde schovávají staré zásoby.



Tento případ travičství není bohužel na Benešovsku ojedinělý. V minulosti museli kriminalisté řešit několik případů, kdy byla ohrožena nejenom divoká zvěř, ale také domácí mazlíčci. V jednom případě se kriminalisté zabývali i otravou muže, který zachraňoval své dva psy. Ti totiž sežrali otrávenou návnadu. „K úhynu psů došlo látkou karbofuran,“ potvrdil v roce 2011 Deníku kriminalista Zdeněk Sadílek.

Jen v málo případech je ale nalezen pachatel travičství. Stejně jako u výše zmíněných případů, tak i v souvislosti s případem z loňska. Místo nynějšího nálezu otrávených návnad je totiž jen kousek od Dobříčkova, kde se už v minulém roce řešily případy nalezených otrávených krkavců.