Zatáčka na silnici z Benešova do Týnce nad Sázavou v údolí Konopišťského potoku může být ještě bezpečnější. A měla by být. Stačí k tomu opravdu málo. Alespoň to tvrdí Bohumil Zeman. „Zejména v zimě, nebo když prší je v té zatáčce špatně vidět. Když se potkávají za soumraku auta a jedou na tlumená světla, může dojít k úrazu chodce nebo cyklisty,“ míní muž a připomíná, že silnice je velmi frekventovaná a jezdí po ní spousta cyklistů. Navíc tam chodí i pěší a krajnice při snížené viditelnosti splývá s okolím silnice. Co by tedy mohlo pomoci?
„Vodorovné značení,“ zná Zeman jednoduchý a laciný recept. Bohumil Zeman nechce být jen tím, kdo kritizuje a radí. „Ze svého jsem ochoten dát tisíc korun na úhradu nákladů spojených s nastříkáním vodorovného značení na silnici z Benešova na Týnec. Stačila by alespoň středová čára do Chlístova,“ říká rozhodně a vysvětluje také, proč ho situace v údolí Konopišťského potoku tolik rozčiluje. Jeho přítelkyně totiž silnici používá denně k cestě do zaměstnání. „Její zdraví a život je mi mnohem cennější. Už několikrát proti jejímu autu jel řidič téměř v protisměru, takže musela uhýbat,“ popisuje situaci z údolí Konopišťského potoku nedaleko odbočky na Racek. K lepší orientaci tu chybí nejen značené krajnice, ale i patníky s odrazkami.
„Takových silnic, které by potřebovaly podobné značení, je na Benešovsku mnoho. U silnic druhých tříd, jako té z Benešova do Týnce, je naplánováno SÚSkou vyznačení alespoň středové čáry,“ sdělil dopravní inženýr policie ČR Benešov Bohumil Rak. Připomněl, že na realizaci těchto plánů apeluje prakticky neustále, vše je ale otázkou peněz. Přesto přislíbil, že se o situaci v „dolíku“ u Racku ústně zmíní správci komunikace.
Motto „Nejde to, nejsou peníze“ si uvědomuje i Bohumil Zeman. Se situací se ale nehodlá jen tak smířit. Proto nabízí pomoc. Ví o ní i Martin Kupka, mluvčí zřizovatele společnosti udržující silnice. „To je opravdu zajímavá nabídka,“ zhodnotil příslib finanční podpory mluvčí kraje Kupka. „Pracovníci z SÚS se tam pojedou podívat a zhodnotí situaci. Od občana je to dobrý podnět a my ho vnímáme jako určitý závazek. Pokud se ukáže, že by označení silnice bylo nutné, myslím, že by se na něj finanční prostředky našly. Samozřejmě bez té milé nabídky občana,“ doplnil Martin Kupka.
„Podnětem, jako kterýmkoli dalším, se budeme zabývat ve spolupráci s policií a správcem komunikace,“ doplnil vedoucí odboru dopravy benešovského městského úřadu Roman Bláha.