Velké rány a ohňostroje jsou noční můrou mnoha pejskařů, jejichž mazlíčci trpí na Mikuláše a Silvestra každoročně panickou hrůzou. Petardy a další pyrotechnika je velmi nebezpečná také pro volně žijící zvířata.

„Zvířata mají citlivější smysly než my. Velké rány jim mohou poškodit sluch a spolu s doprovodnými světelnými efekty je dokáží značně vyděsit. Vyplašená zvířata pak při útěku nejsou opatrná a mohou se v panice zranit nebo dokonce zabít," řekl ošetřovatel vlašimské záchranné stanice pro zvířata Jiří Turek s tím, že lepší by bylo vyměnit petardy a dělobuchy za bezpečnější rozptýlení, například za prskavky anebo různá blikátka.

Zábavní pyrotechnika netrápí pouze zvířata u chat, na vesnicích, okolo různých výletních míst, kde je obvykle klid, ale i ve městech.

V keřích se před zimou schovávají drobní ptáci, na městských vodních tocích a rybnících nezřídka zimují labutě a kachny, a ze savců ve městech v průběhu zimy snadno potkáte třeba veverky. Ptáci v panice mohou narazit do různých překážek. Nejčastěji do větví, prosklených ploch anebo do drátů elektrického vedení. Savci zas naráží do plotů anebo se zvyšuje riziko, že vběhnou pod auto. V noci navíc nebezpečí roste. Za tmy se denní zvířata hůře orientují a rány je vytrhnou ze spánku.

„Na mikulášské oslavy se každoročně připravujeme v očekávání možného zvýšeného příjmu pacientů. Proto i v letošním roce jsme situaci nepodcenili. Jinak je ale zima pro nás klidnějším obdobím," uvedl ochranář a dodal, že nejčastěji přijímanými pacienty jsou v této době ježci, kterých zimují ve stanici asi tři desítky.

„Ti, kteří se zábavní pyrotechniky nechtějí vzdát, by se měli při jejím odpalování vyhýbat parkům, zimovištím vodních ptáků, místům s krmítky a podobně. Ve městech je pak dobré takovéto oslavy centralizovat tak, aby zvířata měla možnost úniku do klidnějších míst," poradil Jiří Turek s tím, že kdo má zvířata skutečně rád, dopřeje jim klid a najde si poklidnější a hlavně bezpečnější zábavu.

KAREL CHLUMEC